«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն այսօր կգա Հայաստան: Մեր տեղեկություններով՝ նա հանդիպում կունենա ՀՀ բարձրագույն ղեկավարության հետ: Նշենք, որ վերջին անգամ Տոյվո Կլաարը Հայաստան էր եկել մեկ ամիս առաջ՝ հունվարի 23-ին: Նա այդ ժամանակ գրառում էր կատարել եւ ասել. «Մեկօրյա հանդիպումներով՝ վերադարձ Երեւան։ Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակը լուրջ է, եւ պետք է շտապ լուծումներ գտնել»:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ այս անգամ Հայաստանի այցի նպատակներից են նաեւ (բացի Լաչինի շուրջ ստեղծված իրավիճակը քննարկելուց) ԵՄ առաքելության հետ կապված հարցերը: Ինչպես հայտնի է, փետրվարի 21-ին ԵՄ-ն պաշտոնապես հայտարարել է Հայաստանում քաղաքացիական դիտորդական առաքելության աշխատանքի մեկնարկի մասին։ Եմ առաքելության կենտրոնակայանը Եղեգնաձորում է: ԵՄ դիտորդական առաքելությունը կազմված է 100 դիտորդից»:

Спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе и кризису в Грузии Тойво Клаар сегодня прибудет в Армению. По нашим сведениям, он встретится с высокопоставленными должностными лицами. Об этом пишет газета «Жоховурд».
«Отметим, что в последний раз Тойво Клаар приезжал в Армению месяц назад, 23 января. Тогда он сделал запись: «Возвращение в Ереван с однодневными встречами. Ситуация вокруг Лачинского коридора серьезная, и необходимо найти срочные решения».
Как нам стало известно, одной из целей визита в Армению на этот раз (помимо обсуждения ситуации вокруг Лачина) являются вопросы, связанные с миссией ЕС. Как известно, 21 февраля ЕС официально объявил о начале миссии гражданских наблюдателей в Армении. Штаб миссии находится в Ехегнадзоре. Наблюдательная миссия ЕС состоит из 100 наблюдателей», - отмечает «Жоховурд».