Թուրքիայի Ազգային հետախուզական կազմակերպությունը Սիրիայի տարածքում վնասազերծել է այն մարդուն, որը մասնակից է եղել Ստամբուլի ահաբեկչությանը 2022թ. նոյեմբերին։ Այս մասին տեղեկացրել է Haberturk հեռուստաալիքը՝ հղում կատարելով գերատեսչության մամուլի ծառայությանը։
Խոսքը Խալիլ Մենջիի մասին է, որը, ինչպես կարծում են հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները, կարեւոր դեր է խաղացել վեց մարդու կյանք խլած պայթյունի կազմակերպման գործում։ Տղամարդը Քուրդիստանի Աշխատավորական կուսակցության պաշտպանության ներքո էր գտնվում։ Անկարան կուսակցությունը համարում է ահաբեկչական կազմակերպություն։
Գործողությունը, ինչպես նշել են Ազգային հետախուզական կազմակերպությունում, անցկացվել է սիրիական սահմանամերձ Էլ Ղամիշլի քաղաքում։ Այլ մանրամասներ չեն նշվում։

The National Intelligence Organization (NIO) of Turkey has eliminated a man in Syria, who was involved in the organization of a terrorist attack in Istanbul in November 2022, Haberturk TV channel reported, citing the press service of the agency.
The case concerns Halil Menci, who, according to intelligence agencies, played a key role in preparing the explosion that killed six people. The man was under the protection of the Kurdistan Workers' Party (PKK), which Ankara considers a terrorist organization.
The operation, the MNR explained, took place in the Syrian border town of al-Qamishli. Other details have not yet been disclosed.