Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն հայտարարել է Թուրքիայի եւ Եգիպտոսի նախագահներ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ Աբդել Ֆաթահ ալ Սիսիի միջեւ բանակցությունների հնարավորության մասին՝ երկու երկրների արտգործնախարարների նման հանդիպման նախապատրաստումից հետո։
«Մենք պետք է աշխատենք տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների զարգացման վրա։ Այսօր բանակցությունների ժամանակ քննարկեցինք, թե ինչ թեմաներով պետք է աշխատենք։ Միայն լուսանկարների համար հանդիպելը բավարար չէ։ Մեր բանակցություններից հետո մեր նախագահները կարող են հանդիպել նաեւ Թուրքիայում կամ Եգիպտոսում։ Նման հանդիպում պատրաստելը արտգործնախարարության խնդիրն է, եւ մենք կզբաղվենք դրանով», - երկուշաբթի օրը Մերսին քաղաքում ասել է Չավուշօղլուն՝ Եգիպտոսի արտգործնախարար Սամեհ Շուքրիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, գրում է Anadolu-ն։
Չավուշօղլուն հիշեցրել է, որ 2022 թվականին նախագահներն արդեն կարճ զրույց են ունեցել։ Նոյեմբերի 19-ին Ալ-Սիսին եւ Էրդողանը առաջին հանդիպումն են ունեցել Կատարում կայացած Աշխարհի գավաթի մեկնարկի արարողության ժամանակ՝ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների երկար սառեցումից հետո:
«Երբ մեր նախագահները հանդիպեցին, նրանք պայմանավորվեցին էլ ավելի բարելավել հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում: Եվ փաստորեն երկկողմ առեւտրատնտեսական համագործակցությունը շարունակվել է նույնիսկ ոչ այնքան լավ միջպետական ​​հարաբերությունների ժամանակաշրջանում», - ասել է թուրք նախարարը։
Չավուշօղլուն հիշեցրել է նաեւ, որ այդ հանդիպման ժամանակ առաջնորդները պայմանավորվել են նախ բանակցություններ վարել արտգործնախարարների միջեւ, ինչի համար աշխատել են փոխնախարարները։ Շուքրիի հետ բանակցությունները, ըստ Չավուշօղլուի, կշարունակվեն, քանի որ նման շփումները «շահավետ են»։
Թուրքիայի եւ Եգիպտոսի միջեւ հարաբերությունները վատթարացել են 2013 թվականին այն բանից հետո, երբ զինվորականները տապալել են Մուհամմեդ Մուրսիին, որից հետո կողմերը հետ են կանչեցլ իրենց դեսպաններին։ Էրդողանը նախկինում բազմիցս «բռնակալ» է անվանել Ալ-Սիսիին․ Անկարայում 2013 թվականի հուլիսյան իրադարձությունները բնութագրում են միայն որպես «ռազմական հեղաշրջում»։ 2021 թվականի մարտին Չավուշօղլուն հայտարարել էր Անկարայի եւ Կահիրեի միջեւ դիվանագիտական ​​մակարդակով շփումների վերականգնման մասին։ Ընդունելով, որ դրանց ամբողջական հաստատումը ժամանակ կպահանջի, ԱԳՆ ղեկավարը մատնանշել է հետախուզական ծառայությունների միջեւ եւ երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների մակարդակով կապերի պահպանումը։

Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu announced the possibility of personal talks between Turkish and Egyptian Presidents Recep Tayyip Erdogan and Abdel Fattah el-Sisi after the foreign ministers of the two countries prepare such a meeting.
"We need to work on the development of relations in various fields. Today at the talks, we discussed what topics we still have to work on. It is not enough to meet for the sake of pictures only. After our talks, our presidents may also meet in Turkey or Egypt. It is the task of the Foreign Ministry to prepare such a meeting, and we will work on it," Cavusoglu said on Monday in the city of Mersin at a press conference with Egyptian Foreign Minister Sameh Shoukry, Anadolu news agency reported.
Cavusoglu recalled that the presidents already had a brief conversation in 2022. On Nov. 19, el-Sisi and Erdogan held their first meeting after a long period of cooling in the two countries' relations at a ceremony marking the start of the World Cup in Qatar. "When our presidents met, they agreed to further improve relations in all areas. And in fact, bilateral trade and economic cooperation continued even during a period of not very good inter-state relations," the Turkish minister said.
Cavusoglu also recalled that during that meeting, the leaders agreed to first achieve talks between the foreign ministers, for which the deputy ministers worked. The talks with Shukri, according to Cavusoglu, will continue, as such contacts "are beneficial."
Relations between Turkey and Egypt deteriorated in 2013 after the military deposed Islamist proxy Mohamed Morsi, following which the sides recalled their ambassadors. Erdoğan has repeatedly referred to al-Sisi as a "tyrant," and Ankara describes the July 2013 events as a "military coup. In March 2021, Cavusoglu announced the resumption of contacts between Ankara and Cairo at the diplomatic level. While admitting that it would take time to fully establish them, the foreign minister said that the two countries' foreign ministries should maintain ties between their intelligence agencies.