Էստոնիայի պաշտպանության նախարար Հաննո Պեւկուրը ԵՄ-ին կոչ է անում կենտրոնանալ Ուկրաինայի համար զինամթերք գնելու վրա, այլ ոչ թե առկա զինամթերք ուղարկելու վրա: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի», - լրատվական գործակալությունը։
Նախարարի՝ եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելին ուղղված նամակում նշվում է, որ «իհարկե, մենք պետք է 155 մմ զինամթերք տրամադրենք առկա պաշարներից, սակայն պահանջարկը առաջացնում է առաջարկ միայն այն ժամանակ, երբ նոր պայմանագրեր են կնքվում արդյունաբերության հետ»։
Էստոնիայի պաշտպանության նախարարը նշել է, որ ներկայումս Եվրոպայում զինամթերքի արտադրության ծավալը բավարար չէ ինչպես Ուկրաինային մատակարարելու, այնպես էլ երկարաժամկետ հեռանկարում պաշարները համալրելու համար։ Նամակում նշվում է, որ գնումներ կարող է իրականացնել ոչ միայն ԵՄ մարմինը, այլեւ անդամ պետությունը, որը հանդես է գալիս միության անունից։
Ավելի վաղ Էստոնիան Ուկրաինային է փոխանցել ռազմական օգնության նոր փաթեթ։ Օգնության նոր փաթեթը ներառում է գրոհային հրացաններ, ատրճանակներ, անօդաչու թռչող սարքեր, ջերմային պատկերներ, գեներատորներ եւ լիցքավորիչներ եւ ռազմական տեխնիկա: Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների սկսվելուց հետո Էստոնիան Կիեւին տրամադրել է գրեթե 400 միլիոն եվրոյի ռազմական օգնություն կամ հանրապետության ՀՆԱ-ի մեկ տոկոսից ավելին։
Ռուսաստանը նոտա է հղել ՆԱՏՕ-ի երկրներին՝ Ուկրաինային զենք մատակարարելու պատճառով։ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը նշել է, որ ցանկացած բեռ, որը զենք է պարունակում Ուկրաինայի համար, օրինական թիրախ կդառնա Ռուսաստանի համար։ ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ի երկրները «կրակի հետ են խաղում»՝ զենք մատակարարելով Ուկրաինային։ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նշել է, որ Ուկրաինան Արեւմուտքից զենք մղելը չի ​​նպաստում ռուս-ուկրաինական բանակցությունների հաջողությանը եւ բացասական ազդեցություն կունենա։

Estonian Defense Minister Hanno Pevkur calls on the EU to focus on the purchase of ammunition for Ukraine rather than sending the existing ones, reported RIA Novosti.
In his letter to European Minister Josep Borrell, he said that "of course, we have to supply 155 millimeters ammunition from existing stocks, but demand creates supply only when new contracts are signed with industry."
The Estonian Defense Minister noted that ammunition production in Europe is currently insufficient both to supply Ukraine and to replenish stocks in the long term. The letter said that procurement could be carried out not only by an EU body, but also by a member state acting on behalf of the union.
Earlier, Estonia transferred a new package of military aid to Ukraine. The new aid package includes assault rifles, pistols, drones, thermal imaging cameras, generators and chargers, and military equipment. After the outbreak of hostilities in Ukraine, Estonia provided Kiev with military aid worth nearly 400 million euros, or more than one percent of the republic's GDP.
Russia sent a note to NATO countries over arms supplies to Ukraine. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov noted that any shipments that contained arms for Ukraine would be a legitimate target for Russia. The Russian Foreign Ministry said that NATO countries were "playing with fire" by supplying weapons to Ukraine. Russian presidential press secretary Dmitriy Peskov noted that pumping Ukraine with weapons from the West did not contribute to the success of the Russian-Ukrainian negotiations and would have a negative effect.