Գերմանական Rheinmetall AG պաշտպանական կոնցեռնը սկսել է անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով ավտոմատ հետախուզական համակարգերի մատակարարել Ուկրաինա, հայտնել է ընկերության մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ այդ համակարգերը հիմնականում օգտագործվում են տարածքը հետազոտելու համար՝ նվազագույն անձնակազմի ներգրավմամբ: Ընդգծվում է, որ այս նախագծի շրջանակներում Rheinmetall-ը համագործակցում է էստոնական DefSecInt ընկերության հետ։
SurveilSPIRE համակարգերը բաղկացած են շարժական դիտակետերից, որոնք հագեցած են ցերեկային և գիշերային դիտման տեսախցիկներով, փոքր անօդաչու թռչող սարքերով, որոնք կարող են օգտագործվել պարեկային և այլ առաքելությունների համար, և դրանց կառավարման համալիրից։ Rheinmetall-ը չի բացահայտել պայմանագրի արժեքային կողմը։

The German defense concern Rheinmetall AG has started deliveries of automatic reconnaissance systems to Ukraine using drones, the company's press service has reported.
It is noted that these systems are mainly used for inspection of the terrain with a minimum of personnel. It is underlined that within implementation of this project Rheinmetall cooperates with Estonian company DefSecInt.
SurveilSPIRE systems consist of mobile observation stations, which are equipped with cameras for day and night surveillance, small drones, which can be used for patrols and other missions, and their control complex. Also included in the order are cargo delivery vehicles. Rheinmetall did not disclose the contract amount.