Սամվել Բաբայանն անկախ խաղացող է, նրան հետաքրքրում է իշխանությունը, ինչի համար փորձում է օգտագործել Փաշինյանին։ Այս մասին փետրվարի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքական վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանը։
Սակայն, ըստ նրա, Բաբայանը չի հաջողի, քանի որ Փաշինյանը գիտակցում է սպառնալիքն առ այն, որ Բաբայանն այդ ժամանակ անկանխատեսելի, գլխացավանք կդառնա։
«Բաբայանը, սակայն, հույսը չի կորցնում։ Հատկանշական է այն, որ նա պատրաստակամություն է հայտնել համագործոկցել Արցախում ծրագրեր իրականացնող Ռուբեն Վարդանյանի հետ, ով ստիպված է հարմարվել ինքն իր հեռանալուն (պետական նախարարի պաշտոնից-խմբ.)։ Սակայն այս իրավիճակը երկար շարունակվել չի կարող, քանի որ նրան ամեն կերպ կխանգարեն։ Բայց նման դաշինքից երկուսն էլ կշահեն։ Դա կլինի անսահման քաղաքական հավակնությունների ու զգալի ֆինանսական ռեսուրսների լուրջ միութույուն», - հավելեց Կիվիրյանը։
Ինչ վերաբերում է Արցախի նախագահին, ապա Հարությունյանին հետաքրքրում է միայն սեփական աթոռը, սակայն ոչ հանրապետության ճակատագիրը, վստահ է փորձագետը։
«Ռուբեն Վարդանյանի դեպքում Երեւանի, Բաքվի եւ արցախյան վերնախավի շահերը համընկել են։ Արցախում նա սկսեց խանգարել որոշակի խմբերի, քանի որ փորձում էր ինքնուրույն քաղաքականություն վարել եւ վերահսկել ֆինանսական հոսքերը։ Իրեն անձնապես այդ գումարները պետք չեն, քանի որ արդեն իսկ ունի։ Բացի այդ, նա ասել էր, որ Արցախը պետք է հանդես գա որպես անկախ սուբյեկտ, ինչն արդեն իսկ մտահոգություն էր առաջացրել Բաքվում եւ Երեւանում, որոնք համաձայնության են եկել, եւ խոչընդոտի կարիք չունեն։ Մոսկվան, այս իրավիճակում, բոլորին հորդորել է ժամանակ ձգել, քանի դեռ ուկրաինական հարցը չի փակվել։ Ռուսաստանի ռեսուրսները սահմանափակ են, եւ այն, ի տարբերություն ԱՄՆ-ի, չի կարող միաժամանակ մի քանի ուղղություններով հանդես գալ», - ընդգծեց վերլուծաբանը։

Самвел Бабаян – самостоятельный игрок, его интересует власть, для чего он пытается использовать Пашиняна. Об этом на встрече с журналистами 28 февраля заявил политический аналитик Аргишти Кивирян.
Однако, по его оценке, Бабаяну этого не удается, поскольку Пашинян осознает угрозу, ведь Бабаян потом станет непредсказуемым, головной болью.
«Бабаян, тем не менее, не теряет надежд. Примечательно, что он заявил о готовности к сотрудничеству с Рубеном Варданяном, который реализует в Арцахе проекты и вынужден адаптироваться к своему уходу (с поста госминистра – ред). Но долго эта ситуация продлиться не может, поскольку ему будут всячески мешать. А вот от такого альянса выиграют оба. Это будет серьезный союз безграничных политических амбиций и серьезных финансовых ресурсов», – добавил Кивирян.
Что касается президента Арцаха, то Арутюняна интересует только собственное кресло, но никак не судьба Республики, уверен эксперт.
«В случае с Рубеном Варданяном интересы Еревана, Баку и арцахской элиты совпали. В Арцахе он стал мешать определенным группам, так как попытался вести независимую политику и взять под контроль финансовые потоки. Ему самому эти деньги были не нужны, поскольку они  у него и так есть. Кроме того, он говорил, что Арцах должен выступать как самостоятельный субъект, что вызвало беспокойство уже у Баку и Еревана, которые уже пришли к согласию, и помеха им не нужна. Москва же в этой ситуации призвала всех тянуть время, пока не завершится украинский вопрос. Ресурсы России ограничены, и она в отличие от США не может выступать на нескольких направлениях одновременно», – подчеркнул аналитик.