Ներկայում Իրանի հնարավորություններն այնպիսին են, որ այդ երկիրը կարող է 12 օրում արտադրել նյութ, որն անհրաժեշտ է ատոմային ռումբ ստեղծելու համար, ասել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Քոլին Քալը։
«2018թ. Իրանին մոտ 12 ամիս պետք կգար տրոհվող նյութերի պաշարներից  մեկ ռումբ արտադրելու համար։ Իսկ այժմ 12 օրը կբավականացնի»,- ասել է Քալը Ներկայացուցիչների պալատի զինված ուժերի կոմիտեի լսումներում։
«Այն պահից, երբ մենք դուրս եկանք ԳՀՀԾ-ից, Իրանը պատկառելի առաջընթացի է հասել միջուկային ոլորտում»,- ընդգծել է նա։
Քալն ավելացրել է, որ միջուկային գործարքին վերադառնալը նախկինի պես «բոլոր տարբերակներից լավագույնն է», բայց նշել է, որ ԳՀՀԾ-ի հարցն առայժմ հետաձգվել է։
«Անցած ամռանը մենք ներկայացրել էինք պայմանավորվածությունների առաջարկ, որոնք Իրանը չէր պատրաստվում ընդունել։ Ես չեմ կարծում, թե մենք ԳՀՀԾ-ին վերադառնալու շեմին ենք»,- ասել է նա։
Նախօրեին Bloomberg-ը, հղում կատարելով ԱԷՄԳ-ին, տեղեկացրել էր, որ Իրանում մինչեւ 60 տոկոս մակարդակի հարստացված ուրանի պաշարներն անցած տարվա նոյեմբերից  ավելացել են 40 տոկոսով։ Ընդ որում՝ մինչեւ 60 տոկոս հարստացված ուրանի պաշարներն ավելացել են՝ 62,3 կիլոգրամից հասնելով 87,5 կիլոգրամի։

В настоящее время возможности Ирана таковы, что он может за 12 дней произвести материал, необходимый для создания атомной бомбы, заявил заместитель главы Минобороны США по политическим вопросам Колин Каль.
«В 2018 году Ирану потребовалось бы около 12 месяцев для производства одной бомбы из запасов расщепляющих материалов. А сейчас ему потребовалось бы 12 дней», - заявил Каль на слушаниях в комитете Палаты представителей по вооруженным силам.
«С момента, как мы вышли из СВПД, Иран достиг впечатляющего прогресса в ядерной сфере», - подчеркнул он.
Каль добавил, что возвращение к ядерной сделке по-прежнему является «лучшим вариантом из всех», но отметил, что пока вопрос с СВПД отложен.
«Прошлым летом мы представили предложения по договоренностям, которые Иран не собирался принимать. Я не думаю, что мы не пороге возвращения к СВПД, - сказал он.
Накануне Bloomberg со ссылкой на данные МАГАТЭ сообщил, что в Иране запасы урана, обогащенного до уровня 60%, с ноября прошлого года увеличились на 40%. При этом запасы обогащенного до 60% урана выросли с 62,3 кг до 87,5 кг.