Որքանով տեղյակ եմ, գործի հանգամանքներն այսպիսին են․ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն իր նոր բնակարանը գնել է վարկի միջոցով՝ բանկից գումար վերցնելով։ Այս մասին մարտի 2-ին Ազգային ժողովում ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանը։
Նա, մասնավորապես, հիշեցրեց, որ պաշտոնյան գույքի հայտարարագիր ներկայացնող սուբյեկտ է։ Հետեւաբար նրա գույքի ու եկամուտների մասին հայտարարագիրը հրապարակման ենթակա փաստաթուղթ է։
«Այսինքն՝ յուրաքանչյուրը դրան կարող է ծանոթանալ։ Եթե ​​որեւէ մեկը հիմնավոր կասկածներ ունի, եթե որեւէ մեկը կարծում է, որ այստեղ կոռուպցիոն ռիսկեր կան, ապա կան իրավապաշտպան կազմակերպություններ եւ հակակոռուպցիոն կառույցներ։ Կարելի է դիմել այս կառույցներին»,- նշեց Տիգրանյանը։
Հիշեցնենք, որ մամուլում հրապարակումներ են հայտնվել այն մասին, որ պաշտպանության ներկայիս նախարար Սուրեն Պապիկյանը մի քանի ամիս առաջ 5 սենյականոց բնակարան է գնել 168 հազար դոլարով, մինչդեռ դրա շուկայական արժեքը կազմում է մոտ 412 հազար դոլար։

Насколько я знаю, обстоятельства дела таковы: свою новую квартиру министр обороны Армении Сурен Папикян приобрел в кредит, взяв деньги из банка. Об этом на традиционных брифингах в Национальном Собрании заявила 2 марта депутат от правящей партии «Гражданский договор» Эрикназ Тигранян.
Она, в частности, напомнила, что должностное лицо является субъектом, подающим декларацию об имуществе. Следовательно, декларация о его имуществе и доходах является документом, который подлежит публикации.
«То есть с ней может ознакомиться каждый. Если у кого-то есть обоснованные сомнения, если кто-то считает, что здесь имеют место быть коррупционные риски, то есть правозащитные организации и антикоррупционные органы. Можно обратиться в эти структуры», - заметила Тигранян.
Напомним, что в армянской прессе появились публикации о том, что действующий министр обороны Сурен Папикян несколько месяцев назад приобрел себе 5-комнатную квартиру за 168 тыс. долларов, в то время как ее рыночная стоимость составляет порядка 412 тыс. долларов.