Իրանի հատուկ ծառայությունների հետ անօրինական կապերի մեջ մեղադրվող եւ 17 տարվա ազատազրկման դատապարտված Սաբուհի Սալիմովը մարտի 2-ին սրտային անբավարարությունից մահացել է դատարանի դահլիճում։ Այս մասին տեղեկացրել է Turan-ը։
Գործակալության տեղեկության համաձայն՝ Բաքվի վերաքննիչ դատարանում Սալիմովի դատավճիռն ուժի մեջ թողնելու վճռի հրապարակումից հետո նրա արձագանքն ու բողոքը հուզական են եղել, ինչի պատճառով նրա առողջական վիճակը վատացել է։ Որոշ ժամանակ անց նա մահացել է դատարանի դահլիճում։
Սաբուհի Սալիմովը կալանավորվել էր 2021թ. հոկտեմբերին Պետական անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից։ Նրան ներկայացվել էր մեղադրանք Ադրբեջանի Քր. օր. 274-րդ հոդվածով (պետական դավաճանություն)։ Մեղադրական եզրակացության տեքստի համաձայն՝ Սալիմովը քանիցս գնացել է Իրան, որտեղ հանդիպել է տեղի հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների հետ եւ նրանցից փող վերցրել։ ԻՀՊԿ-ի աշխատակիցները Սալիմովին տարբեր առաջադրանքներ են տվել, այդ թվում բողոքի ակցիաների կազմակերպում Բաքվում Իսրայելի դեսպանության առջեւ, որի ընթացքում նա պետք է այրեր հրեական պետության դրոշը։ Սալիմովը մեղադրանքները չի ընդունել՝ հայտարարելով, որ իրեն վերագրվող հանցանքները կատարել է ոչ թե Իրանի հատուկ ծառայությունների ցուցումներով, այլ իր կրոնական համոզմունքներից ելնելով։

Приговоренный к 17 годам заключения по обвинению в незаконных связях со спецслужбами Ирана Сабухи Салимов скончался 2 марта в зале суда от сердечной недостаточности. Об этом сообщает Turan.
Согласно сообщению, в Бакинском апелляционном суде после оглашения решения об оставлении в силе приговора Салимов стал эмоционально протестовать, в связи с чем резко ухудшилось состояние его здоровья. Спустя некоторое время он скончался прямо в зале суда.
Сабухи Салимов был задержан сотрудниками СГБ в октябре 2021 года. Ему было предъявлено обвинение по статье 274 (государственная измена) УК Азербайджана. Согласно тексту обвинительного заключения, Салимов неоднократно выезжал в Иран, где встречался с сотрудниками местных спецслужб и брал у них деньги. Сотрудники КСИР поручали Салимову различные задания, в том числе проведение акции протеста перед зданием посольства Израиля в Баку, в ходе которой он должен был сжечь флаг еврейского государства. Салимов предъявленные ему обвинения отрицал, заявив, что инкриминируемые ему деяния совершал не по указанию спецслужб Ирана, а по своим религиозным убеждениям.