Բաքու կատարած այցի շրջանակում Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) ղեկավար Ռաֆայել Գրոսին հանդիպել է արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։
Ինչպես տեղեկացրել է APA-ն, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի եւ գործակալության միջեւ համագործակցության, ինչպես նաեւ միջուկային անվտանգության հարցերը եւ երաշխիքները, ընթացիկ իրավիճակը տարածաշրջանում։
«Հանդիպման ընթացքում նախարարը նաեւ նշել է, որ Ադրբեջանը մեծ նշանակություն է տալիս միջուկային անվտանգության ապահովմանը՝ ընդգծելով Մեծամորի ատոմակայանի շահագործման՝ գործակալության սահմանած անվտանգության չափորոշիչներին հետեւելու կարեւորությունը։ Հայաստանն այստեղ հնացած տեխնոլոգիաներ է օգտագործում»,- տեղեկացրել է ԶԼՄ-ն։ Նախօրեին Գրոսին հանդիպել էր Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Ալիեւի հետ, եւ, ըստ ԶԼՄ-ների, դասախոսություն էր լսել Մեծամորի ԱԷԿ-ի հետ կապված «վտանգների» մասին։ Մեկ անգամ եւս հիշեցնենք. Հայաստան եւ կոնկրետ ԱԷԿ կատարած այցի արդյունքներով Գրոսին միանգամայն գոհ էր մնացել տեսածից։

В рамках визита в Баку генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси встретился с министром иностранных дел Джейхуном Байрамовым.
Как сообщает АПА, в ходе встречи были обсуждены вопросы сотрудничества между Азербайджаном и Агентством, а также вопросы ядерной безопасности и гарантий, а также текущая ситуация в регионе.
«В ходе встречи министр также отметил, что Азербайджан придает большое значение обеспечению ядерной безопасности, подчеркнув важность соблюдения установленных Агентством стандартов безопасности при эксплуатации Мецаморской атомной электростанции, где Арменией используются устаревшие технологии», - передает СМИ. Накануне Гросси встретился с президентом АПР Алиевым, где, судя по сообщения СМИ, выслушал лекцию об «опасностях», связанных с Мецаморской АЭС. Напомним еще раз – по итогам визита в Армению и конкретно на ААЭС Гросси был вполне удовлетворен увиденным.