ԱՄՆ-ի կառավարությունը հինգշաբթի օրը ընկերություններին կոչ է արել հետեւել Ռուսաստանի հետ կապված պատժամիոջցներին, որոնք մտցվել են Ուկրաինա ռուսական զորքերի մտնելուց հետո, նախազգուշացնելով, որ այս պահանջը չկատարելը կարող է հանգեցնել պոտենցիալ դատական հետապնդման կամ հարկադիր գործողությունների, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Ձեռնարկությունները պետք է տեղեկացված լինեն այն մարտավարության մասին, որն օգտագործվում է Ռուսաստանի դեմ սահմանափակումները եւ պատժամիջոցները շրջանցելու համար, ներառյալ կեղծ ընկերությունների, կեղծանունների եւ առաքման մասին գաղտնի տեղեկության, նախազգուշացնող այլ միջոցների կիրառումը, նշված է ԱՄՆ-ի արդարադատության, առեւտրի նախարարությունների եւ գանձապետարանի համատեղ ծանուցման մեջ։
ԱՄՆ-ի կառավարության կողմից հիշատակվում են այնպիսի երկրներ, ինչպիսին են Չինաստանը, Հայաստանը, Թուրքիան եւ Ուզբեկստանը, որոնք օգտագործվում են որպես «փոխաբեռնման կետեր»՝ Ռուսաստան կամ Բելառուս սահմանափակված ապրանքների անօրինական վերուղղորդման համար։
«Բոլոր տեսակի ձեռնարկությունները պետք է գործեն պատասխանատվությամբ՝ իրականացնելով այս պահանջների կատարման խիստ վերահսկողություն»,- ավելացվել է համատեղ ծանուցման մեջ։
ԱՄՆ-ը, Եվրոպան եւ գործընկեր այլ երկրներ պատժամիջոցներ են մտցրել մի շարք ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց դեմ՝ մեկ տարի առաջ Ուկրաինա ռուսական զորքերի մտնելուց հետո, փորձելով տնտեսապես վնասել Մոսկվային։ Պատժամիջոցներով սառեցվում են ամերիկյան ակտիվները, արգելվում է բիզնես վարել պատժամիջոցների տակ հայտնվածների հետ։
Ըստ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների՝ «չարամիտ սուբյեկտները» շարունակում են Ռուսաստանի հետ կապված պատժամիջոցները եւ արտահանման վերահսկման միջոցները շրջանցելու փորձերը, այդ թվում կողմնակի միջնորդների օգնությամբ։

Правительство США в четверг призвало компании обеспечить соблюдение связанных с Россией санкций, введенных после ввода российских войск в Украину, предупредив, что невыполнение этого требования может привести к потенциальному судебному преследованию или принудительным действиям, сообщает Reuters.
Предприятия должны быть осведомлены о тактике, используемой для обхода ограничений и санкций в отношении России, включая использование подставных компаний, псевдонимов и скрытой информации о доставке, среди прочих предупреждающих признаков, говорится в совместном уведомлении министерств юстиции, торговли и казначейства США.
В руководстве правительства США упоминаются такие страны, как Китай, Армения, Турция и Узбекистан, которые используются в качестве «перевалочных пунктов» для «незаконного перенаправления товаров с ограниченным доступом в Россию или Беларусь».
«Предприятия всех категорий должны действовать ответственно, осуществляя строгий контроль за соблюдением требований», - добавляется в совместном уведомлении.
США, Европа и другие страны-партнеры ввели целый ряд санкций против ряда физических и юридических лиц после ввода российских войск в Украину год назад, стремясь нанести Москве экономический урон. Санкции замораживают любые американские активы и предотвращают ведение бизнеса со сторонами, попавшими под санкции.
По словам представителей ведомств, «злонамеренные субъекты продолжают попытки обойти связанные с Россией санкции и меры экспортного контроля», в том числе с помощью сторонних посредников.