ԱՄՆ-ի կառավարությունը հինգշաբթի օրը ընկերություններին կոչ է արել հետեւել Ռուսաստանի հետ կապված պատժամիոջցներին, որոնք մտցվել են Ուկրաինա ռուսական զորքերի մտնելուց հետո, նախազգուշացնելով, որ այս պահանջը չկատարելը կարող է հանգեցնել պոտենցիալ դատական հետապնդման կամ հարկադիր գործողությունների, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Ձեռնարկությունները պետք է տեղեկացված լինեն այն մարտավարության մասին, որն օգտագործվում է Ռուսաստանի դեմ սահմանափակումները եւ պատժամիջոցները շրջանցելու համար, ներառյալ կեղծ ընկերությունների, կեղծանունների եւ առաքման մասին գաղտնի տեղեկության, նախազգուշացնող այլ միջոցների կիրառումը, նշված է ԱՄՆ-ի արդարադատության, առեւտրի նախարարությունների եւ գանձապետարանի համատեղ ծանուցման մեջ։
ԱՄՆ-ի կառավարության կողմից հիշատակվում են այնպիսի երկրներ, ինչպիսին են Չինաստանը, Հայաստանը, Թուրքիան եւ Ուզբեկստանը, որոնք օգտագործվում են որպես «փոխաբեռնման կետեր»՝ Ռուսաստան կամ Բելառուս սահմանափակված ապրանքների անօրինական վերուղղորդման համար։
«Բոլոր տեսակի ձեռնարկությունները պետք է գործեն պատասխանատվությամբ՝ իրականացնելով այս պահանջների կատարման խիստ վերահսկողություն»,- ավելացվել է համատեղ ծանուցման մեջ։
ԱՄՆ-ը, Եվրոպան եւ գործընկեր այլ երկրներ պատժամիջոցներ են մտցրել մի շարք ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց դեմ՝ մեկ տարի առաջ Ուկրաինա ռուսական զորքերի մտնելուց հետո, փորձելով տնտեսապես վնասել Մոսկվային։ Պատժամիջոցներով սառեցվում են ամերիկյան ակտիվները, արգելվում է բիզնես վարել պատժամիջոցների տակ հայտնվածների հետ։
Ըստ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների՝ «չարամիտ սուբյեկտները» շարունակում են Ռուսաստանի հետ կապված պատժամիջոցները եւ արտահանման վերահսկման միջոցները շրջանցելու փորձերը, այդ թվում կողմնակի միջնորդների օգնությամբ։

The U.S. government on Thursday called on companies to ensure they comply with Russia-related sanctions imposed after the entry of Russian troops into Ukraine, warning that a failure to do so could lead to potential prosecution or enforcement actions, Reuters reported.
Businesses should be aware of tactics being used to skirt restrictions and sanctions on Russia, including the use of shell companies, aliases, and obscured shipping information, among other warning signs, the U.S. departments of Justice, Commerce, and Treasury said in a joint notice.
The guidance mentioned countries like China, Armenia, Turkey, and Uzbekistan as those used as "transshipment points" to "illegally redirect restricted items to Russia or Belarus."
"Businesses of all stripes should act responsibly by implementing rigorous compliance controls," the joint notice added.
The United States, Europe, and other partners have imposed a host of sanctions on a range of individuals and entities after Russian troops invaded Ukraine one year ago, seeking to inflict an economic toll on Moscow. Sanctions freeze any U.S. assets and prevent business being conducted with sanctioned parties.
The departments said "malign actors continue to try to evade Russia-related sanctions and export controls," including through use of third party intermediaries.