Ադրբեջանի հերթական ահաբեկչական գործողությունը հակադարձ համեմատական է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանն իր իսկ կողմից առաջարկվող համերաշխությանը։ Այս մասին ասվում է ադրբեջանական հերթական ահաբեկչական գործողության կապակցությամբ Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանի առաջնորդած «Միասնական հայրենիք» կուսակցության հայատարարությունում։
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է․
«Ս․թ․ մարտի 5-ին ադրբեջանական զինված խմբավորումը, խախտելով շփման գիծը, հարձակում է գործել և ինտենսիվ կրակ բացել Արցախի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության հերթապահ մեքենայի վրա, որի հետևանքով երեք ոստիկան զոհվել է, մեկը՝ վիրավորվել։
Տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողությունից հետո պաշտոնական Բաքուն տեղեկատվական դաշտ է նետել նախապես ծրագրված հանցագործությունն իբր թե արդարացնող քարոզչական թեզեր՝ հայտարարելով իր իրական նպատակների մասին՝ ապառազմականացնել Լեռնային Ղարաբաղն ու լուծարել Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակը, հսկիչ-անցագրային վերահսկողություն սահմանել Բերձորի (Լաչինի) միջանցքի վրա, պարալիզացնել Լեռնային Ղարաբաղի ներքին կյանքը՝ իսպառ բացառելով ներքին տեղաշարժի այլընտրանքային հնարավորությունը։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը հայտարարում է․
Ադրբեջանի հերթական ահաբեկչական գործողությունը հակադարձ համեմատական է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանն իր իսկ կողմից առաջարկվող համերաշխությանը։ «Ռեինտեգրացիայի» քողի ներքո Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ իրականացնում է պատերազմական և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններով ուղեկցվող էթնիկ զտման քաղաքականություն։
Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ շարունակաբար իրականացվող ահաբեկչական գործողությունների համապատկերում Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող հրաժարվել ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված ինքնապաշտպանության անկապտելի իրավունքից, նույն է թե՝ իր ժողովրդին ադրբեջանական շարունակական և համակարգային ագրեսիայից պաշտպանելու պարտականությունից։
Համաձայն 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության՝ Ադրբեջանը երաշխավորում է Բերձորի (Լաչինի) միջանցքով երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների տեղաշարժի անվտանգությունը։ Նույն միջանցքը, որն ապահովում է Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ, անցել է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողությանը։ Հետևապես՝ պաշտոնական Բաքվի անվսահության հասցեատերը Լեռնային Ղարաբաղը և նրա ժողովուրդը չէ։
ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողները զոհվել է այն տեղանքում, որը 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ և դրան հաջորդած պայմանավորվածությամբ ճանաչվել է Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ ապհովող և Շուշի քաղաքը շրջանցող այլընտրանքային ճանապարհ։ Ուստի ադրբեջանական կողմի պահանջն առ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի կապը պետք է ապահովվի բացառապես Ստեփանակերտ-Բերձոր (Լաչին) ճանապարհով, հիմնազուրկ է։ Մյուս կողմից՝ Ադրբեջանն այսպիսով հերքում է իր այն պնդումը, թե Բերձորի (Լաչինի) միջանցքը բաց է ազատ տեղաշարժի համար։ Եվ ի դեպ, Բերձորի (Լաչինի) միջանցքը համընկնում է այն տարածքային միավորներին, որոնք հայկական կողմից կամավոր հանձնվել են ռազմական գործողությունների ավարտից հետո՝ Հայաստանի ու Ռուսաստանի խնդրանքով և խաղաղության հաստատման ակնկալիքով։
44-օրյա պատերազմի արդյունքը, որն ադրբեջանական կողմը կորզել է միջազգային ահաբեկիչների ներգրավմամբ և Ռուսաստանի, Հայաստանի ու միջազգային հանրության վրա գործադրած ակնհայտ ճնշումներով, կարող է վիճարկվել ոչ միայն իրավական և հումանիտար հարթությունում, այլև՝ գետնի վրա՝ զենքի ուժով։ Արցախը, սակայն, կողմնակից է խաղաղ կարգավորման և առաջարկում է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լուծումը տալ փոխվստահության մթնոլորտում՝ Ստեփանակերտ-Բաքու կառուցողական երկխոսությամբ։ Այլապես՝ նման ագրեսիվ նախաձեռնություններով Ադրբեջանը կրկին փակուղի է մտցնում բանակցային գործընթացը՝ հրահրելով նոր ռազմական ագրեսիա, որի արդյունքներն այս անգամ աներկբայորեն չեն արտացոլելու ներկա իրողությունները»։

Очередной террористический акт Азербайджана обратно пропорционален той солидарности, которую он предлагает народу Нагорного Карабаха. Об этом говорится в заявлении партии «Единая Родина», лидером которой является бывший командующий Армией обороны Арцаха Самвел Бабаян.
«5 марта этого года азербайджанская вооруженная группа, нарушив линию соприкосновения, напала и открыла интенсивный огонь по полицейской машине МВД Республики Арцах, в результате чего трое полицейских погибли, один получил ранение.
После теракта официальный Баку вбросил в информационное поле пропагандистские тезисы, якобы оправдывающие заранее спланированное преступление, заявляя о его реальных целях: демилитаризация Нагорного Карабаха и роспуск Армии обороны Нагорного Карабаха, установление контрольно-пропускного пункта на Бердзорском (Лачинском) коридоре, чтобы парализовать внутреннюю жизнь Карабаха, полностью исключив альтернативную возможность внутреннего передвижения.
Принимая во внимание изложенное, партия «Единая Родина» заявляет:
Очередной террористический акт Азербайджана обратно пропорционален той солидарности, которую он предлагает народу Нагорного Карабаха. Под видом «реинтеграции» Азербайджан проводит политику этнической чистки, сопровождающуюся военными преступлениями и преступлениями против человечности в отношении народа Нагорного Карабаха.
Ввиду продолжающейся террористической деятельности против народа Нагорного Карабаха, Нагорный Карабах не может отказаться от неотъемлемого права на самооборону, установленного Уставом ООН, а также от обязанности защищать свой народ от постоянной и систематической агрессии Азербайджана.
Согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, Азербайджан гарантирует безопасность передвижения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях по Бердзорскому (Лачинскому) коридору. Этот же коридор, обеспечивающий связь Нагорного Карабаха с Арменией, перешел под контроль миротворческих сил РФ. Следовательно, адресатом равнодушия официального Баку является не Нагорный Карабах и его народ.
Сотрудники полиции МВД Республики Арцах погибли в районе, который в 2020 году трехсторонней декларацией от 9 ноября и последующим соглашением был признан альтернативной дорогой в обход города Шуши, защищающей связь Нагорного Карабаха с Арменией. Поэтому требование азербайджанской стороны о том, чтобы связь между Нагорным Карабахом и Арменией обеспечивалась исключительно дорогой Степанакерт-Бердзор (Лачин), является безосновательным. С другой стороны, таким образом Азербайджан отрицает свое заявление о том, что Бердзорский (Лачинский) коридор открыт для свободного передвижения. И кстати, Бердзорский (Лачинский) коридор совпадает с территориальными единицами, добровольно сданными армянской стороной после окончания боевых действий, по требованию Армении и России и в ожидании установления мира.
Итог 44-дневной войны, который азербайджанская сторона добыла за счет привлечения международных террористов и явного давления на Россию, Армению и международное сообщество, может быть оспорен не только в правовой и гуманитарной сфере, но и на местах , силой оружия. Однако Арцах выступает за мирное урегулирование и предлагает решать вопросы, представляющие взаимный интерес, в атмосфере взаимного доверия, путем конструктивного диалога между Степанакертом и Баку. В противном случае такими агрессивными инициативами Азербайджан вновь заводит переговорный процесс в тупик, провоцируя новую военную агрессию, результаты которой на этот раз не обязательно будут отражать нынешние реалии», - говорится в заявлении партии.