Կովկասում ու Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինան անդրադարձել է ադրբեջանական զինուժի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում ոստիկանական մեքենայի գնդակոծման և մարդկանց մահվան փաստին:
«Թվիթեր»-ի իր պաշտոնական էջում Կոլոմինան գրել է. «Շատ մտահոգված եմ Ստեփանակերտի շրջակայքում մահացու միջադեպի մասին հաղորդումներով: Այս դեպքը ցույց է տալիս բանակցությունների սեղանի շուրջ չլուծված հարցերի համար լուծումներ գտնելու հրատապությունը։ ՆԱՏՕ-ն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը»:
«Ամերիկայի ձայն»-ի փոխանցմամբ, նմանատիպ կոչով է հանդես եկել նաև Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության խոսնակ Պետեր Ստանոն:
«ԵՄ-ն ցավում է երեկ ղարաբաղյան շփման գծում բռնկված բռնության համար, որը հանգեցրել է առնվազն հինգ զոհի։ Այս մահացու դեպքի հետ կապված հանգամանքները պետք է մանրամասն հետաքննվեն։
Մենք կոչ ենք անում բոլոր շահագրգիռ կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել՝ կանխելու հետագա գործողությունները, որոնք կարող են ավելի խաթարել տարածաշրջանային կայունությունը և սպառնալ խաղաղ գործընթացին», ասվում է ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Javier Colomina, the NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia, reflected on the shooting at an Artsakh (Nagorno-Karabakh) police vehicle by the Azerbaijani military and the resultant death of three Artsakh police officers.
“Very concerned with reports of deadly incident in vicinity of Khankendi/Stepanakert. This incident demonstrates the urgency to find solutions for outstanding issues at the negotiation table. NATO supports the normalisation of relations between Armenia and Azerbaijan,” Colomina tweeted
And according to the VOA Armenian Service, Peter Stano, Lead Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy of the EU European Commission, made a similar appeal.
“The EU deplores the outbreak of violence yesterday on the Karabakh Line of Contact, which led to at least five deaths. The circumstances surrounding this deadly incident need to be fully investigated. We urge all stakeholders to show restraint in order to prevent any further actions which could further undermine regional stability and threaten the peace process,” Stano noted in a statement.