ՀՀ ՊՆ N զորամասի նյութատեխնիկական ապահովման գծով հրամանատարի տեղակալ Ա.Ն.-ն՝ մայորի զինվորական կոչումով, 2021 թվականի հուլիսին Սյունիքի մարզի Իշխանասար կոչվող տեղանքում, մարտական դիրքեր սնունդ տեղափոխելու ընթացքում, եղանակային վատ պայմանների պատճառով, «Սև լիճ» կոչվող հատվածում, մեկ այլ զինծառայող՝ Ա.Տ.-ի հետ միասին, «Ուրալ» մակնիշի մեքենայով հայտնվել է հակառակորդի կողմից վերահսկվող տարածքում, գերեվարվել և տեղափոխվել է Բաքու: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Գլխավոր դատախազությունից:
Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում իրականացված նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Ա.Ն.-ն, մինչև 2021 թվականի սեպտեմբերի 7-ը, գտնվելով գերության մեջ, Բաքվի բանտերից մեկում, գրավոր համաձայնագիր է ստորագրել՝ համագործակցելու  օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների հետ:
Նույն թվականի սեպտեմբերի 7-ին Ա.Ն.-ն վերադարձել է Հայաստան և 2021 թվականի դեկտեմբերին նշանակվել է ՊՆ N զորամասում՝ որպես կոմունալ շահագործման ծառայության պետ:
Պաշտոնավարման ընթացքում, Ա.Ն.-ն, հավաքագրվելով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից, օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչին է հանձնել պետական գաղտնիք հանդիսացող տվյալներ՝ այդ կերպ կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության՝ որպես վարձատրություն ստանալով 20 հազար 200 ԱՄՆ դոլար գումար:
2023 թվականի փետրվարի 28-ին հսկող դատախազը որոշում է կայացրել N զորամասի համապատասխան պաշտոնյայի նկատմամբ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական դավաճանություն) հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին. Ա.Ն.-ին ներկայացվել է մեղադրանք:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է և 2023 թվականի մարտի 6-ին հսկող դատախազի որոշմամբ մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել, քրեական վարույթի նյութերը հանձնվել են Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:

Офицер ВС Армении обвиняется в государственной измене и сотрудничестве со спецслужбами Азербайджана.
Как сообщает пресс-служба генеральной прокуратуры РА, заместитель командира по материально-техническому обеспечению N-ской воинской части МО РА А.Н. в июле 2021 года в местности Ишханасар Сюникской области, во время доставки продуктов питания на боевые позиции, из-за плохих погодных условий, на участке под названием «Сев лич» вместе с другим военнослужащим А.Т. на автомобиле «Урал» оказался на контролируемой противником территории, был взят в плен и доставлен в Баку.
В ходе предварительного следствия, проведенного в следственном департаменте Службы национальной безопасности, были получены данные о том, что А.Н.до 7 сентября 2021 года, находясь в плену в одной из тюрем Баку, подписал письменное соглашение о сотрудничестве с иностранными спецслужбами.
7 сентября того же года А.Н. был возвращен в Армению и в декабре 2021 года назначен начальником коммунальной службы в N-ской воинской части МО.
Во время пребывания в должности А.Н, завербованный иностранными спецслужбами, передал представителю иностранных спецслужб данные, являющиеся государственной тайной, совершив таким образом государственную измену в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения, получив в качестве вознаграждения 20 тысяч 200 долларов США.
28 февраля 2023 года надзорный прокурор принял решение о возбуждении общественного уголовного преследования по части 1 статьи 299 (государственная измена) Уголовного кодекса РА, в отношении соответствующего должностного лица N-ской воинской части. А.Н. предъявлено обвинение.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено и 6 марта 2023 года по решению прокурора было утверждено обвинительное заключение, материалы уголовного производства переданы в уголовный суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана.