ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը երեքշաբթի իր մերձավորարեւելյան շրջագայության շրջանակում չհայտարարված այցով ժամանել է Իրաք: Այս մասին հայտնում է Shafaq News տեղեկատվական պորտալը՝ վկայակոչելով Իրաքի կառավարական կառույցներում իր ունեցած աղբյուրին։
Նրա տվյալներով՝ Օսթինը Բաղդադում բանակցություններ պետք է անցկացնի Իրաքի վարչապետ Մուհամեդ աս Սուդանիի հետ, որից հետո մտադիր է այցելել քրդական ինքնավարության մայրաքաղաք Էրբիլ քաղաք, որտեղ կհանդիպի Իրաքյան Քուրդիստանի ղեկավարության հետ։ Մինչ այդ ԱՄՆ պաշտպանության գերատեսչության ղեկավարի՝ Իրաք այցելելու ծրագրերի մասին չէր հաղորդվում։
Մարտի 5-ին Օսթինը սկսել է իր մերձավորարեւելյան շրջագայությունը՝ առաջին այցը կատարելով Հորդանան, նա  նախատեսում է այցելել նաեւ Եգիպտոս եւ Իսրայել:
Լլոյդ Օսթինը նշել է, որ իր այցով մտադիր է հաստատել Վաշինգտոնի եւ Բաղդադի միջեւ ռազմավարական գործընկերության կարեւորությունը։

As part of his Middle Eastern tour, the US Secretary of Defense, Lloyd Austin, arrived on Tuesday in Iraq on an unannounced visit to discuss security issues, including Iran's file, Shafaq News Agency reported.
A government source said that Austin would meet Iraqi Prime Minister Muhammad S. al-Sudani and then head to Erbil, the capital of Kurdish autonomy, where he will meet with the leadership of Iraqi Kurdistan.
The visit "to reaffirm the U.S.-Iraq strategic partnership as we move toward a more secure, stable, and sovereign Iraq," Austin said on Twitter.
Austin started his Middle Eastern tour on March 5 by visiting Jordan. He plans to visit Egypt and Israel, too.