Ռումինիայի պաշտպանության նախարարության սպառազինությունների գլխավոր վարչության ղեկավար, գեներալ-մայոր Թեոդոր Ինչիկաշը հայտարարել է, որ Բուխարեստը մտադիր է Վաշինգտոնից գնել Abrams տանկերի գումարտակը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ինչիկաշի խոսքով՝ Ռումինիայի խորհրդարանը պետք է նախապես հավանություն տա թրթուրավոր հաուբիցների, հետեւակի թրթուրավոր մարտական մեքենաների, փոքր եւ գերփոքր հեռահարության հակաօդային պաշտպանության համակարգերի, ինչպես նաեւ F-16 ինքնաթիռների համար հրթիռների գնմանը:
«Միեւնույն ժամանակ, Abrams տանկերի գումարտակի գնման մեր խնդրանքը գտնվում է խորհրդարանի նախնական հաստատման ճանապարհին»,-հավելել է Ինչիկաշը:
Նա պարզաբանել է, որ հենց այդպիսի տանկերն ունեն առաջադրանքների կատարման լավագույն որակներն ու յուրահատկությունը։

Руководитель главного управления вооружений Минобороны Румынии, генерал-майор Теодор Инчикаш заявил, что Бухарест намерен купить батальон танков Abrams у Вашингтона, сообщает РИА Новости.
По словам Инчикаша, румынский парламент должен предварительно одобрить закупку гусеничных гаубиц, гусеничных боевых машин пехоты, систем противовоздушной обороны (ПВО) малой и сверхмалой дальности, также ракет для самолетов F-16.
«В то же время наш запрос на закупку батальона танков Abrams находится на пути к предварительному одобрению парламента», — добавил Инчикаш.
Он пояснил, что именно такие танки обладают лучшими качествами и уникальностью для выполнения задач.