Ռումինիայի պաշտպանության նախարարության սպառազինությունների գլխավոր վարչության ղեկավար, գեներալ-մայոր Թեոդոր Ինչիկաշը հայտարարել է, որ Բուխարեստը մտադիր է Վաշինգտոնից գնել Abrams տանկերի գումարտակը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ինչիկաշի խոսքով՝ Ռումինիայի խորհրդարանը պետք է նախապես հավանություն տա թրթուրավոր հաուբիցների, հետեւակի թրթուրավոր մարտական մեքենաների, փոքր եւ գերփոքր հեռահարության հակաօդային պաշտպանության համակարգերի, ինչպես նաեւ F-16 ինքնաթիռների համար հրթիռների գնմանը:
«Միեւնույն ժամանակ, Abrams տանկերի գումարտակի գնման մեր խնդրանքը գտնվում է խորհրդարանի նախնական հաստատման ճանապարհին»,-հավելել է Ինչիկաշը:
Նա պարզաբանել է, որ հենց այդպիսի տանկերն ունեն առաջադրանքների կատարման լավագույն որակներն ու յուրահատկությունը։

Major General Teodor Incicas, Chief of the General Directorate for Armaments within Romanian Ministry of National Defense, announced that Bucharest pans to buy a battalion of Abrams tanks from Washington, reports RIA Novosti.
According to Incicas, the Romanian parliament, however, must first approve the purchase of tracked howitzers, tracked infantry fighting vehicles, short- and ultra-short-range air defense systems, as well as missiles for F-16 fighter jets.
"At the same time, our request for the purchase of a battalion of Abrams tanks is on the way to the preliminary approval of the parliament," Incicas added.