Մեր հարևան Ադրբեջանը շարունակաբար մանիպուլացնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման հարցերն ու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը միջազգային տարբեր հարթակներում՝ հատկապես այն կազմակերպություններում, որտեղ Հայաստանը ներկայացված չէ, ինչպիսիք են Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունը և Չմիավորման շարժումը՝ փորձելով դրանց տալ կրոնական երանգ և օգտագործելով իսլամական համերաշխության զգայուն գաղափարախոսությունը: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Արաբական պետությունների լիգայի խորհրդի` նախարարական մակարդակով 159-րդ նիստին:
Ներկայացնենք Միրզոյանի ելույթն ամբողջությամբ.
«Արաբական պետությունների լիգայի հարգարժա՛ն գլխավոր քարտուղար,
Հարգարժա՛ն նախագահ,
Հարգելի՛ նախարարներ,
Ձերդ գերազանցություններ, բարեկամներ,
Նախ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար, Նորին գերազանցություն Ահմեդ Աբուլ Ղեյտին և այս նստաշրջանի նախագահ, Նորին գերազանցություն Եգիպտոսի ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրիին, ինչպես նաև բոլոր անդամ պետություններին՝ այս հարգարժան լսարանի առաջ այսօր ելույթ ունենալու հնարավորության համար: Ես սա համարում եմ բարեկամությունը, փոխադարձ հարգանքը, և, իհարկե, ընդհանուր պատմությունը խորհրդանշող իրադարձություն:
Կցանկանայի ելույթս սկսել՝ գոհունակություն հայտնելով հայ և արաբ ժողովուրդների դարավոր բարեկամության կապակցությամբ: Մենք կապված ենք միմյանց պատմամշակութային ամուր կապերով, որոնք շարունակում են հիմք ծառայել ներկայիս բարեկամական հարաբերությունների, համագործակցության և մարդկանց միջև ջերմ շփումների համար: Պատմության ամբողջ ընթացքում, մեր ժողովուրդներն ապրել են կողք կողքի և կիսել միմյանց ուրախությունն ու վիշտը:
20-րդ դարասկզբի ողբերգական իրադարձությոնների ժամանակ հազարավոր հայեր, փրկվելով 1915թ. Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված ցեղասպանությունից, ապահով ապաստան գտան արաբական երկրներում: Այդ դժվարին ժամանակահատվածում հայերին հնարավորություն տրվեց ապրել և արարել իրենց հյուրընկալած արաբական երկրներում: Այս վերաբերմունքը հայ ժողովուրդը երբեք չի մոռանա: Եվ ես հպարտ եմ, որ մեր հայրենակիցները մեծ ներդրում ունեցան տարբեր բնագավառներում այդ արաբական երկրների առաջընթացի և զարգացման գործում:
Ցանկանում եմ արձանագրել, որ Հայաստանը, հանդիսանալով հին քաղաքակրթությունների բնօրրան, պահպանել է նաև իսլամական ժառանգությունը, ինչի վառ օրինակն են այն հազարավոր ձեռագրերը, որոնք պահվում են Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում՝ Մատենադարանում: Մեր մայրաքաղաք Երևանի կենտրոնում մենք հպարտորեն պահպանում և ցուցադրում ենք արաբական ձեռագրեր, որոնք ներառում են արաբական գեղագրության այնպիսի գլուխգործոցներ, ինչպիսիք են Սուրբ Ղուրանի առաջին գրերը, կրոնական, փիլիսոփայական, պատմագիտական, բանասիրական բովանդակության հազվագյուտ գրքերը:
Հայաստանը և արաբական երկրները սերտ հարաբերություններ և արդյունավետ համագործակցություն են հաստատել նաև պետական մակարդակով։ Հայաստանի և արաբական երկրների միջև լիակատար փոխըմբռնում կա կարևոր հիմնախնդիրների, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքում խաղաղության գործընթացի շուրջ:
Մեր տարածաշրջանում Հայաստանը բանակցություններ է վարում Ադրբեջանի հետ՝ քննարկելով երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման հարցեր՝ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման նպատակով:
Հակիրճ ելույթում չեմ ցանկանում ձեզ ծանրաբեռնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի և Հայաստանի ինքիշխան տարածքի դեմ լանածավալ ագրեսիաներին մանրամասներով: Ես չեմ ուզում նաև, որ դուք հայտնվեք փոխադարձ մեղադրանքների և վեճերի տիրույթում: Փոխարենը, կներկայացնեմ ամբողջական գործընթացի ընդհանրական պատկերը:
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը մերժում է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումը և փորձում է հարևանների հետ բանակցել կառուցողական դիրքերից և հավատարիմ է բոլոր չկարգավորված խնդիրներին դիվանագիտության միջոցով արդարացի լուծումներ գտնելուն։ Մեր անկեղծ ջանքերին ի պատասխան, Ադրբեջանը շարունակում է իր ատելության խոսքն ու այլատյացության հռետորաբանությունը, ինչպես նաև ագրեսիվ և առավելապաշտական գործողությունները:
Այս առնչությամբ ցանկանում եմ անդրադառնալ վեջին զարգացումներին: Ինչպես գիտեք, արդեն ավելի քան երկու ամիս է ինչ Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը` Լաչինի միջանցքը, ապօրինի կերպով արգելափակվել է, այսպես կոչված, էկոակտիվիստների խմբի կողմից, ինչն ակնհայտորեն կազմակերպված է Ադրբեջանի կառավարության կողմից: Ավելին, Ադրբեջանը պարբերաբար խափանում է Լեռնային Ղարաբաղ էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարումները, ինչի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի հայերը հայտնվել են հումանիտար աղետի եզրին: Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների շուրջ տեղական իշխանությունների հետ բանակցություններ վարելու փոխարեն՝ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը կոչ է անում արցախահայությանը լքել իրենց տները՝ նպատակ ունենալով նրանց զրկել հայրենիքից և կյանքի կոչել էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը։
Լաչինի միջանցքի արգելափակման համատեքստում ուզում եմ ընդգծել, որ այս տարվա փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշում է կայացրել Ադրբեջանի դեմ հրատապ միջոց կիրառելու վերաբերյալ: Հիշյալ որոշմամբ Դատարանը փաստել է, որ առկա է հայերի իրավունքներին անդառնալի վնաս հասցնելու անմիջական վտանգ և պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղությամբ անխափան տեղաշարժը։
Հարգարժա՛ն նախարարներ,
Ցավոք, մեր հարևան Ադրբեջանը շարունակաբար մանիպուլացնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման հարցերն ու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը միջազգային տարբեր հարթակներում՝ հատկապես այն կազմակերպություններում, որտեղ Հայաստանը ներկայացված չէ, ինչպիսիք են Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունը և Չմիավորման շարժումը՝ փորձելով դրանց տալ կրոնական երանգ և օգտագործելով իսլամական համերաշխության զգայուն գաղափարախոսությունը: Մենք ակնկալում ենք, որ նման փորձերը կմերժվեն և մեր բարեկամ արաբական երկրներին չեն ներքաշի կրոնական տարաձայնությունների դաշտ։ Մենք պետք է կանխենք բացառապես քաղաքական և հումանիտար բնույթի խնդիրներին կրոնական երանգ հաղորդելու հետագա ցանկացած փորձ:
Եվ կրկին անգամ, Արաբական պետությունների լիգայի այս հարթակում, ընդգծում եմ, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս արաբական պետությունների հետ հարաբերություններին և վերահաստատում ձեր երկրներից յուրաքանչյուրի հետ համագործակցության հեռանկարներն ընդլայնելու մեր պատրաստակամությունը։

Ararat Mirzoyan, the Minister of Foreign Affairs of Armenia, delivered an address Wednesday at the 159th Arab League Council Session at the ministerial level. Mirzoyan stated as follows:
Honorable Secretary General of the Arab League,
Honorable President,
Dear Ministers, Excellences, friends,
Let me first express my gratitude to His Excellency Mr. Aboul Gheit, the Secretary General of Arab League and to the President of the current session, His Excellency Foreign Minister of Egypt Mr. Shoukry as well as to all member states for the opportunity to address today this distinguished audience. I consider it a symbolic gesture of friendship and mutual respect and, of course, shared history.
I would like to start by praising the centuries-old relations between Armenian and Arab nations. We are connected to each other by strong bonds of historical and cultural ties which continue serving as a basis for current friendly relations, cooperation and warm people-to-people contacts. Throughout history, our nations have lived side by side and shared each other’s joys and griefs.
During the tragic events of the early 20th century thousands of Armenians, escaping the Genocide committed by the Ottoman Empire in 1915, found a safe shelter in the Arab countries. During those challenging times, the Armenians were given the freedom to live and create in the host Arab countries. It will never be forgotten by the Armenians. And I am proud to note that our compatriots contributed greatly to the progress and development of those Arab countries in various spheres.
I would like to note that Armenia, being a cradle of ancient civilizations, has also been preserving the Islamic heritage, a vivid example of which are the thousands of manuscripts, kept in the Armenian Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts – Matenadaran. In the heart of our capital city Yerevan, we proudly preserve and exhibit Arabic Manuscripts including masterpieces of Arabic calligraphy, such as the first scripts of the Holy Quran, the rare books of religious, philosophical, historiographic, and philological content.
Armenia and Arab countries also developed close relations and fruitful cooperation on the state level. There is a full understanding between Armenia and the Arab countries on important issues, including the peace process in the Middle East.
In our region, Armenia is engaged in talks with Azerbaijan discussing normalisation of relations between our two countries, aimed at the establishment of peace in the region.
I do not want to go into the details of the full-fledged aggressions against the peaceful population of the Nagorno-Karabakh and the sovereign territory of Armenia. Neither I do want you to find yourselves in the middle of the accusations and fighting. Instead, I would like to draw a general picture of the overall process.
I want to emphasize that Armenia rejects the use of force or the threat of force and is trying to negotiate with the neighbors in good faith and is committed to finding fair solutions to all outstanding issues through diplomatic means. Instead of reciprocating our genuine efforts, Azerbaijan continues its hate speech and xenophobic rhetoric as well as aggressive and maximalist actions.
In this regard, I would like to touch upon the latest developments. As you know, it has been more than 2 months since the Lachin corridor, the only road connecting Nagorno-Karabakh to the outside world was illegally closed by a group of so-called eco-activists, obviously orchestrated by the Azerbaijani government. Furthermore, Azerbaijan regularly disrupts the electricity and gas supply to Nagorno-Karabakh. As a result, the Armenians of Nagorno-Karabakh are on the verge of a humanitarian catastrophe. Instead of engaging with local authorities in talks on the rights and security guarantees of the Armenians of Nagorno-Karabakh, the highest leadership of Azerbaijan calls on the people of Nagorno-Karabakh to leave their homes aiming to deprive them of their homeland and realize its policy of ethnic cleansing.
In the context of the blockade of the Lachin corridor, I would like to underline that on 22 February this year, the International Court of Justice issued a legally binding provisional measure against Azerbaijan. In the mentioned order, the Court has found that there is an imminent risk of irreparable harm to Armenians’ rights and ordered Azerbaijan to take all necessary measures to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin corridor in both directions.
Distinguished Ministers,
Unfortunately, our neighboring Azerbaijan continuously manipulates the Armenia-Azerbaijan relations and the Nagorno-Karabakh issue on various international platforms, especially those organizations where Armenia is not represented, such as the Organization of Islamic Cooperation and Non-Aligned Movement, trying to give it a religious tone and using the delicate concept of Muslim solidarity. We expect that such attempts will be rejected and will not drag our friendly Arab countries into the field of religious discord. We should prevent any further attempt of giving a religious tone to the pure political and humanitarian disputes.
And once again, in this platform of the League of Arab States, I emphasize that Armenia attaches great importance to the relations with the Arab states and reiterate our readiness to broaden the prospects of our cooperation with all of you.