Ուկրաինայով Կրեմլի մտահոգվածությունը խանգարել է նրան մրցակցության կամ այլ տեղերում հակամարտությունները մանիպուլացնելու հարցում։ Այս մասին նշվել է «Ազատությունն աշխարհում – 2023» ամենամյա հաշվետվությունում, որը հրապարակել է Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը։
Ադրբեջանական վարչակարգն ուժեղացրել է ռազմական ագրեսիան Հայաստանի հանդեպ՝ չնայած անվտանգության ռուսական երաշխիքներին, իսկ սեպտեմբերին տեղի ունեցավ սսահմանային հրաձգությունների բռնկում Տաջիկստանի եւ Ղրղըզստանի միջեւ, ինչի հետեւանքով զոհվեց մոտ 100 մարդ։
Հեղինակները Ռուսաստանի կողմից վերահսկվող Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) նեկայացնում են որպես օրինակ այն բանի, թե ինչպես են ավտոկրատիաներն օգտագործում տարածաշրջանային կազմակերպությունը բռնաճնշման  ռեժիմներին աջակցելու համար։ 2022թ. հունվարին ՀԱՊԿ-ը զորքեր ուղարկեց Ղազախստանի իշխանություններին խոշոր հակակառավարական բողոքներից պաշտպանելու համար, որոնք պայմանավորված էին վառելիքի գների կտրուկ աճով։
«Սակայն ավտորիտար համագործակցությունը մոտիվացված է նեղ անձնական շահերով եւ կենտրոնացած է քիչ ծախսատար գործողությունների վրա, իսկ դա նշանակում է, որ այն կարող է քայքայվել, երբ ռեժիմների առջանահերթությունները տարբերվեն կամ նրանք բախվեն վճռական դեմոկրատական ճնշման»,- նշվել է հաշվետվությունում։ ՀԱՊԿ-ի արձագանքը Ղազախստանի իրադարձություններին խիստ հակադրվում է Հայաստանին (որը կազմակերպությունում միակ երկիր է, որն ունի «մասամբ ազատ» երկրի կարգավիճակ, որի ինքնիշխան տարածքը բազմիցս ենթարկվել է հարեւան պետության՝ Ադրբեջանի հարձակումներին, որը նախկինում նույնպես մտնում էր ԽՍՀՄ-ի կազմի մեջ) օգնելու՝ կազմակերպության անկարողությանը։

Озабоченность Кремля Украиной мешала ему управлять соперничеством или манипулировать конфликтами в других местах. Об этом говорится в ежегодном отчете «Свобода в мире – 2023», опубликованном в четверг правозащитной организацией Freedom Housе.
Азербайджанский режим усилил военную агрессию в отношении Армении, несмотря на российские гарантии безопасности, а в сентябре произошел всплеск пограничных обстрелов между Таджикистаном и Кыргызстаном, в результате чего погибло около 100 человек.
Авторы приводят подконтрольную России Организацию Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в качестве примера того, как автократии используют региональные организации для поддержки репрессивных режимов. В январе 2022 года ОДКБ направила войска для защиты казахстанских властей от крупномасштабных антиправительственных протестов, спровоцированных резким ростом цен на топливо.
«Однако авторитарное сотрудничество мотивировано узкими личными интересами и сосредоточено на малозатратных действиях, а это означает, что оно может разрушиться, когда приоритеты режимов расходятся или они сталкиваются с решительным демократическим давлением», - говорится в отчете. Реакция ОДКБ на события в Казахстане резко контрастирует с неспособностью организации помочь Армении, единственной участнице организации со статусом «частично свободной» страны, которая подверглась неоднократным нападениям на свою суверенную территорию со стороны соседнего государства, ранее также входившего в состав СССР, Азербайджана.