Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան չեն կատարել Թուրքիայի առաջ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու իրենց պարտավորությունները։ Այս մասին հայտնում է Anadolu գործակալությունը՝ վկայակոչելով դիվանագիտական աղբյուրներին։
Գործակալության տվյալներով՝ հինգշաբթի Բրյուսելում տեղի կունենա Շվեդիայի, Ֆինլանդիայի եւ Թուրքիայի ներկայացուցիչների եռակողմ հանդիպումը։
«Բրյուսելում տեղի կունենա մտքերի մանրամասն փոխանակում Հելսինկիի եւ Ստոկհոլմի կողմից Մադրիդում ՆԱՏՕ-ի վերջին գագաթաժողովի շրջանակում ստանձնած պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ։ Իրավիճակը տարբերվում է դաշինքի ներկայացուցիչների պնդումներից։ Պարտավորությունները հիմնականում չեն կատարվել»,- ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ։

Sweden and Finland have not fulfilled their NATO accession obligations to Turkey, Anadolu Agency reports, citing diplomatic sources.
According to the agency, a trilateral meeting between the representatives of Sweden, Finland, and Turkey will take place in Brussels on Thursday.
"In Brussels, there will be a detailed exchange of ideas regarding the fulfillment of commitments undertaken by Helsinki and Stockholm within the framework of the last NATO summit in Madrid. The situation differs from the claims of the alliance representatives. Obligations were mostly not fulfilled," Anadolu Agency said.