Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան չեն կատարել Թուրքիայի առաջ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու իրենց պարտավորությունները։ Այս մասին հայտնում է Anadolu գործակալությունը՝ վկայակոչելով դիվանագիտական աղբյուրներին։
Գործակալության տվյալներով՝ հինգշաբթի Բրյուսելում տեղի կունենա Շվեդիայի, Ֆինլանդիայի եւ Թուրքիայի ներկայացուցիչների եռակողմ հանդիպումը։
«Բրյուսելում տեղի կունենա մտքերի մանրամասն փոխանակում Հելսինկիի եւ Ստոկհոլմի կողմից Մադրիդում ՆԱՏՕ-ի վերջին գագաթաժողովի շրջանակում ստանձնած պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ։ Իրավիճակը տարբերվում է դաշինքի ներկայացուցիչների պնդումներից։ Պարտավորությունները հիմնականում չեն կատարվել»,- ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ։

Швеция и Финляндия не выполнили обязательства перед Турцией по членству в НАТО. Об этом сообщает агентство Anadolu со ссылкой на дипломатические источники.
По данным агентства, в четверг в Брюсселе состоится трехсторонняя встреча представителей Швеции, Финляндии и Турции.
«В Брюсселе состоится детальный обмен мнениями по выполнению Хельсинки и Стокгольмом обязательств, взятых на полях последнего саммита НАТО в Мадриде. Ситуация отличается от утверждений представителей альянса. Обязательства в основе своей не выполнены», — говорится в сообщении агентства.