Կարեւոր է թույլ չտալ ազգային ինքնության հիմքերի ոչնչացում։ Այս մասին մարտի 9-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «The Future Armenian» զարգացման հիմնադրամի պատմական պատասխանատվության փորձագիտական կոմիտեի ղեկավար Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը։
Նրա խոսքով՝ փորձագիտական խմբի բոլոր անդամները հասկացել են, որ Հայոց ցեղասպանությունը՝ որպես պատմական պատասխանատվության հարց, առաջին տեղում է։
Նա պարզաբանեց, որ դրա հետ մեկտեղ կարեւոր են նոր մոտեցումները, պետք է ազատվել զոհի հոգեբանական վիճակից, որը թույլ չի տալիս մարդուն օգտագործել իր ողջ ներուժը։ «Կարեւոր հարց է դարձել նաեւ Հայոց ցեղասպանության նշանակությունը Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի համար։ Ոչ պակաս կարեւոր է պատմամշակութային ժառանգության պահպանումը, սփյուռքահայերի մերձեցումը Հայ առաքելական եկեղեցուն, հայոց լեզվին հաղորդակից լինելը»,-նշեց հոգեւորականը։
Նա նաեւ կարեւորեց ուշադրության կենտրոնացումը ոչ թե հայերի միջեւ եղած տարբերությունների վրա, այլ այն բանի վրա, թե ինչն է միավորում ժողովրդին։ «Դա գլխավոր խնդիրներից մեկն է»,-հավելեց Պարսամյանը։
Իր հերթին, «Հայաստանի եւ սփյուռքի միասնություն»  հիմնադրամի փորձագիտական կոմիտեի ղեկավար, լրագրող Արամ Աբրահամյանը նշեց Հայաստանի եւ սփյուռքի միջեւ որոշակի անվստահության առկայությունը։ «Սփյուռքում կարծում են, որ Հայաստանի հայերին միայն փող է պետք, իսկ Հայաստանում սփյուռքահայերին մեղադրում են, որ նրանք գալիս են պարզապես որպես զբոսաշրջիկներ։ Այս դժգոհությունները հաղթահարելու միակ միջոցը ընդհանուր շահերի որոնումն է: Անհրաժեշտ են ինստիտուցիոնալ լուծումներ՝ ուղղված երկարաժամկետ հեռանկարին»,-նշեց նա։
Նրա գնահատմամբ՝ սփյուռքը կարող է Հայաստանին օգնել ոչ միայն գումարով, այլեւ փորձով։ «Մյուս կողմից՝ կարեւոր է Սփյուռքի խնդիրների լուծումը, այդ թվում՝ կրթության, հայոց լեզվի իմացության, ազգային ինքնության պահպանման խնդիրները։ Այստեղ արդեն Հայաստանը կարող է աջակցություն ցուցաբերել սփյուռքին»,-եզրափակեց Աբրահամյանը։

Важно не допустить разрушения основ национальной идентичности. Об этом на встрече с журналистами 9 марта заявил руководитель экспертного комитета по исторической ответственности фонда развития «The Future Armenian», архиепископ Хажак Парсамян.
По его словам, все члены экспертной группы пришли к пониманию, что Геноцид армян как вопрос исторической ответственности занимает первое место.
Он пояснил, что вместе с тем важны новые подходы, нужно избавиться от психологического состояния жертвы, не позволяющего человеку использовать весь свой потенциал. «Важным вопросом стало также значение Геноцида армян для Армении и армянского народа. Не менее важно сохранение историко-культурного наследия, сближение армян диаспоры к Армянской апостольской церкви, приобщение к армянскому языку», – отметил священнослужитель.
Он указал также на важность акцентирование внимания не на различиях между армянами, а на том, что объединяет народ. «Это одна из главных задач», –добавил Парсамян.
Руководитель экспертного комитета фонда «Единство Армении и диаспоры», журналист Арам Абрамян, в свою очередь, указал на наличие определенного недоверия между Арменией и диаспорой. «В диаспоре считают, что армянам Армении нужны только деньги, а в Армении обвиняют армян диаспоры в том, что они приезжают просто как туристы. Единственный способ преодолеть эти недовольства – поиск общих интересов. Необходимы институциональные решения, направленные на долгосрочную перспективу», – подчеркнул он.
По его оценке, диаспора может помочь Армении не только деньгами, но и опытом. «С другой стороны, важно решение проблем диаспоры, в том числе проблемы образования, знания армянского языка, сохранения национальной идентичности. Здесь уже Армения может оказать поддержку диаспоре», – заключил Абрамян.