Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանությամբ է հանդես եկել Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի արած հայտարարության կապակցությամբ:
«Ի գիտություն ենք ընդունել Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի կողմից 2023 թվականի մարտի 9-ին սոցիալական ցանցերում արված գրառումը:
Այդուհանդերձ, ավելի վաղ՝ մարտի 8-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ նրա արտահայտությունները լուրջ հարցեր են առաջացնում չեզոք միջնորդի կարգավիճակին դրանց համապատասխանության առումով, որին հավակնում է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը:
Խոսելով Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ Ադրբեջանի մոտեցումների ենթադրյալ լեգիտիմության մասին՝ ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն ակնհայտորեն անտեսում է տեղի ունեցող իրադարձությունների ընդհանուր ենթատեքստը։
Իսկ ենթատեքստն այն է, որ Ադրբեջանն արդեն գրեթե երեք ամիս ապօրինաբար արգելափակում է Լաչինի միջանցքը՝ խախտելով ոչ միայն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, այլև կոպտորեն ոտնահարելով Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքները։ Լաչինի միջանցքի նկատմամբ վերահսկողության անհրաժեշտության պատրվակով՝ մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը դիմել են ահաբեկչական գործողության՝ կյանքից զրկելով Արցախի Հանրապետության Ոստիկանության երեք սպայի և ծանր վիրավորելով ևս մեկին։
Հարկ է ընդգծել, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ Ադրբեջանի բոլոր փաստարկները, այդ թվում՝ միջանցքն իբր ռազմական նպատակներով օգտագործելու մասին թեզը, հանգամանալից ուսումնասիրությունից հետո մերժվել են ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից, որը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով։ Կրկին հիշեցնում ենք, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներն իրավաբանորեն պարտադիր ուժ ունեն, որի մասին հայտարարել են նաև ԵՄ բարձրաստիճան ներկայացուցիչները։
Ադրբեջանի անօրինական հավակնությունները սատարող նման արտահայտություններն Ադրբեջանի կողմից ընկալվում են որպես Արցախի էթնիկ զտման հանցավոր քաղաքականության թողտվություն, որի հիմքում ընկած է Արցախի ժողովրդի կյանքի, ինքնորոշման, ազատության և խաղաղ զարգացման անքակտելի իրավունքների ժխտումը։
Ադրբեջանը ձգտում է ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնց դեպքում ոչինչ չի խանգարի Բաքվին ուժի միջոցով վերահսկողություն սահմանել Արցախի ողջ տարածքի վրա և ավարտին հասցնել Արցախը հայաթափելու իր հանցավոր ծրագրերը։
Եթե ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն իսկապես մտահոգված է տարածաշրջանում լարվածությունը սրող գործողություններով, ապա խորհուրդ ենք տալիս ուշադրություն դարձնել Ադրբեջանի ռազմական սադրանքներին, ագրեսիվ և ռազմատենչ հայտարարություններին, ինչպես նաև Արցախի օկուպացված տարածքներում նոր զորամասերի և այլ ռազմական ենթակառուցվածքների տեղակայմանը»,- ասված է Արցախի ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ:
Հիշեցնենք, որ Կլաարը ադրբեջանական լրատվամիջոցների հետ հարցազրույցում միանգամայն օրինական էր համարել Ադրբեջանի պահանջը լաչինի միջանցքում անցակետ եւ ռենտգեն սարք տեղադրելու վերաբերյալ:
«Մենք չենք ցանկանում, որ Լաչինի ճանապարհն օգտագործվի լարվածությունը մեծացնող բեռների համար, և այն օգտագործվի ռազմական կամ անօրինական նպատակներով», – հայտարարել էր Կլաարը։

The Artsakh (Nagorno-Karabakh) Ministry of Foreign Affairs (MFA) on Saturday issued a comment regarding the recent statement by Toivo Klaar, the European Union (EU) Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia.
In the comment, the Artsakh MFA said it took note of Klaar's post on social media on Thursday.
However, as per the Artsakh MFA, his statements regarding the situation related to the blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan in an earlier interview with the Azerbaijani media on Wednesday raise serious questions regarding their compliance with the status of a neutral mediator, which the EU special representative claims.
Speaking about the supposed legitimacy of Azerbaijan's approach to the Lachin corridor, the EU special representative clearly ignores the general context of the events taking place.
And the context is that Azerbaijan has been illegally blocking the Lachin corridor for almost three months, violating not only the obligations assumed by the tripartite statement of November 9, 2020, but also grossly violating the fundamental rights of the people of Artsakh. Under the pretext of the need to control the Lachin corridor, the armed forces of Azerbaijan resorted to a terrorist operation on March 5, killing three police officers of Artsakh and seriously injuring another.
The Artsakh MFA noted that it should be emphasized that all of Azerbaijan's arguments regarding the blocking of the Lachin corridor, including the theory that the corridor is allegedly used for military purposes, were dismissed by the UN International Court of Justice after a thorough investigation, and this court obligated Azerbaijan to ensure the unhindered movement of people, vehicles, and cargo through the Lachin corridor—in both directions. The Artsakh MFA recalled once again that the decisions of the International Court of Justice are legally binding, and this was announced also by the high-ranking representatives of the EU.
Such expressions supporting the illegal ambitions of Azerbaijan are perceived by the latter as an indulgence of the criminal policy of ethnic cleansing of Artsakh, and this is based on the denial of the inalienable rights of the people of Artsakh to life, self-determination, freedom, and peaceful development.
As per the Artsakh MFA, Azerbaijan strives to create conditions in which nothing will prevent it from establishing control over the entire territory of Artsakh by force and completing its criminal plans to devoid Artsakh of its Armenian population.
According to the Artsakh MFA comment, if the EU special representative is really concerned about the actions that escalate the tension in the region, the ministry advises him to pay attention to Azerbaijan's military provocations, aggressive and belligerent statements, as well as the deployment of new Azerbaijani military units and other military infrastructures in the Azerbaijani-occupied territories of Artsakh.