Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Հայաստանի անկախության 20-րդ տարեդարձի առթիվ շարունակում է ստանալ շնորհավորանքներ:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ, մասնավորապես, Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Ցանկանում եմ Հայաստանի անկախության 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ջերմագին շնորհավորանքներս հղել Ձերդ Գերազանցությանը եւ բարեկամ Հայաստանի կառավարությանն ու ժողովրդին:
Իրանի եւ Հայաստանի պատմամշակութային առնչությունները ստեղծել են լայն հնարավորություններ՝ երկկողմ համագործակցության ամրապնդման համար:
Համոզված եմ, որ Թեհրանում եւ Երեւանում կնքված համաձայնություններին հետամուտ լինելով կստեղծվեն պայմաններ՝ երկկողմ, տարածաշրջանային եւ միջազգային ասպարեզներում երկու երկրների փոխհարաբերություններն առավել ընդլայնելու համար:
Աստծուց հայցում եմ Ձերդ Գերազանցությանը քաջառողջություն եւ հաջողություններ, իսկ բարեկամ Հայաստանի կառավարությանն ու ժողովրդին՝ բարօրություն եւ երջանկություն»:
Սերժ Սարգսյանին շնորհավորել են նաեւ Գերմանիայի նախագահ Քրիստիան Վուլֆը, Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդը, Ավստրիայի դաշնային նախագահ Հայնց Ֆիշերը, Շվեդիայի թագավոր Կարլ 16-րդ Գուստավը, Շվեյցարիայի նախագահ Միշելին Կալմի-Ռեյը, Չեխիայի նախագահ Վացլավ Կլաուսը, Լիբանանի նախագահ Միշել Սուլեյմանը, Բուլղարիայի նախագահ Գեորգի Պրվանովը, Իռալնդիայի նախագահ Մերի Մըքէլիսը, Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը, Ղրղըզստանի նախագահ Ռոզա Օթունբաեւան, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը, Սինգապուրի նախագահ Թոնի Թանը, Ավստրալիայի Միության գեներալ-նահանգապետ տիկին Քվենթին Բրայսը, Կանադայի գեներալ-նահանգապետ Դեյվիդ Ջոնսթոնը, ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններ, տեղական եւ միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ, ՀՀ պաշտոնատար անձինք եւ հոգեւոր այրեր:

Президент Исламской Республики Иран Махмуд Ахмадинежад поздравил президента Республики Армения по случаю 20-летия Независимости Армении.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am из пресс-службы президента Армении, в поздравительном послании президента Исламской Республики Иран Махмуда Ахмадинежада говорится:
«Хочу передать свои теплые пожелания по случаю двадцатой годовщины Независимости Республики Армения Вашему Превосходительству и дружественному правительству и народу Армении.
Историко-культурные связи Исламской Республики Иран и Республики Армения создали широкие возможности для укрепления двустороннего сотрудничества.
Я уверен, что следуя заключенным между Тегераном и Ереваном соглашениям будут созданы условия, для еще большего расширения взаимоотношений двух стран на двусторонней, региональной и международной основе.
Молю Бога о здоровье и успехах Вашему Превосходительству, а дружественному правительству и народу Армении – благоденствия и счастья».
Отметим, что по случаю 20-ой годовщины Независимости Армении президента Саргсяна поздравили также президент ФРГ Кристиан Вульф, Королева Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Елизавета Вторая, Федеральный президент Австрии Хайнц Фишер, Король Швеции Карл Шестнадцатый Густав, президент Швейцарской Федерации Мишелин Кальми-Рей, Президент Чехии Вацлав Клаус, президент Ливана Мишель Сулейман, президент Болгарии Георгий Прванов, президент Ирландии Мери Макэлис, президент Казахстана Нурсултан Назарбаев, президент Кыргызстана Роза Отунбаева, президент Таджикистана Эмомали Рахмон, президент Сингапура Тони Тан, генерал-губернатор Австралийского Союза госпожа Квентин Брайс, генерал-губернатор Канады Дейвид Джонстон, Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян, бывший президент Армении Роберт Кочарян, аккредитованные в Армении зарубежные послы, руководители местных и международных организаций, официальные лица Армении и духовные сановники.