ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը մարտի 20-ին Մոսկվայում բանակցություններ կվարի ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ: Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ Լավրովը Միրզոյանի հետ կքննարկի Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի կարգավորումը եւ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը։
«Բանակցությունների օրակարգում են տարածաշրջանային խնդիրները, ներառյալ Լաչինի միջանցքի եւ, ընդհանուր առմամբ, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի կարգավորումը, Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացումը։
Մենք ակնկալում ենք, որ առաջիկա հանդիպումը կնպաստի Երեւանի հետ երկխոսության որակի կատարելագործմանը, ինչպես նաեւ Հարավային Կովկասում անվտանգության եւ կայունության ամրապնդմանը»,-ասել է Զախարովան։

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov will hold talks with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Moscow on March 20. Maria Zakharova, the official representative of the Russian foreign ministry, announced this during Thursday’s press briefing.
According to her, Lavrov will discuss with Mirzoyan the settlement of the situation around the Lachin corridor and the situation in Nagorno-Karabakh.
"On the agenda of the negotiations are regional issues, including the settlement of the Lachin Corridor and, in general, the situation around Nagorno-Karabakh, the implementation of tripartite agreements between the leaders of Russia, Armenia, and Azerbaijan.
“We expect that the upcoming meeting will contribute to the improvement of the quality of the dialogue with Yerevan, as well as to the strengthening of security and stability in the South Caucasus," said Zakharova.