Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Նրանք նաեւ հանդես կգան ասուլիսով:
Նշենք, որ Ռուսաստանի ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է. «Նախարարները նախատեսում են համալիր քննարկել ռուս-հայկական համագործակցության ներկա վիճակը և դրա զարգացման հետագա քայլերը, այդ թվում՝ Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարների 2022 թվականի ապրիլի 19-ի համատեղ հայտարարության դրույթների իրագործման շրջանակներում, որն ամրագրել է երկկողմ փոխգործակցության արտոնյալ դաշնակցային բնույթը և ռազմավարական ուղղվածությունը։
ԱԳ նախարարությունների ղեկավարները մանրամասն կանդրադառնան տարածաշրջանային օրակարգին՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ամենաբարձր մակարդակով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի և 2022 թ. հոկտեմբերի 31-ի պայմանավորվածությունների կատարման պրիզմայով։
Կքննարկվեն ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումներում ՝ ԱՊՀ-ում, ԵԱՏՄ-ում և ՀԱՊԿ-ում փոխգործակցության ամրապնդման հեռանկարները, ինչպես նաև գործողությունների համակարգումը տարբեր ունիվերսալ միջազգային հարթակներում, առաջին հերթին՝ ՄԱԿ-ում:
Կկայանա երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների կողմից առաջին անգամ պատրաստված «Ռուսաստանի Դաշնություն և Հայաստանի Հանրապետություն. դաշնակցային փոխգործակցության 30 տարի» ռուս-հայկական պայմանագրերի և համաձայնագրերի եռահատոր ժողովածուի շնորհանդեսը»։
ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի մտերիմ դաշնակիցներից է, ռազմավարական գործընկերը Հարավային Կովկասում։
«Հիմնվելով բարեկամության պատմական արմատներ ունեցող ամուր ավանդույթների, մեր ժողովուրդների անփոփոխ համակրանքի և մտերմության վրա՝ Մոսկվան և Երևանը կառուցել են բազմակողմ վստահելի հարաբերություններ։
Շարունակում ենք կատարելագործել ավելի քան 200 փաստաթուղթ կազմող իրավապայմանագրային բազան։ Իրականացնում ենք դրանց գույքագրման համակարգային աշխատանքներ»»,- ասված է հաղորդագրությունում։

The respective statement by the Russian foreign ministry says: "The ministers plan to comprehensively discuss the current state of Russian-Armenian cooperation and further steps in its development, including within the framework of the implementation of the provisions of the joint statement of the leaders of Russia and Armenia on April 19, 2022, which established the privileged allied nature and strategic direction of bilateral interaction.
The heads of the ministries of foreign affairs will discuss in detail the regional agenda—from the prism of the implementation of the agreements between Russia, Armenia and Azerbaijan at the highest level on November 9, 2020, January 11, November 26, 2021, and October 31, 2022.
Prospects for strengthening cooperation in general integration unions—CIS, EAEU and CSTO—as well as coordination of actions in various universal international platforms—first of all, in the United Nations—will be discussed.
The presentation of the ‘The Russian Federation and the Republic of Armenia: 30 years of allied cooperation’ Russian-Armenian treaties prepared for the first time by the ministries of foreign affairs of the two countries, and of the three-volume collection of the agreements will be held.”
The statement of the Russian foreign ministry adds that Armenia is one of Russia's close allies and the strategic partner in the South Caucasus.
"Based on the strong traditions of friendship with historical roots, the unchanging sympathy and closeness of our peoples, Moscow and Yerevan have built multi-faceted reliable relations. We continue to improve the legal contract base, which consists of more than 200 documents. We are carrying out systematic work on their inventory," noted the statement of the Russian foreign ministry.