Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Նրանք նաեւ հանդես կգան ասուլիսով:
Նշենք, որ Ռուսաստանի ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է. «Նախարարները նախատեսում են համալիր քննարկել ռուս-հայկական համագործակցության ներկա վիճակը և դրա զարգացման հետագա քայլերը, այդ թվում՝ Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարների 2022 թվականի ապրիլի 19-ի համատեղ հայտարարության դրույթների իրագործման շրջանակներում, որն ամրագրել է երկկողմ փոխգործակցության արտոնյալ դաշնակցային բնույթը և ռազմավարական ուղղվածությունը։
ԱԳ նախարարությունների ղեկավարները մանրամասն կանդրադառնան տարածաշրջանային օրակարգին՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ամենաբարձր մակարդակով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի և 2022 թ. հոկտեմբերի 31-ի պայմանավորվածությունների կատարման պրիզմայով։
Կքննարկվեն ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումներում ՝ ԱՊՀ-ում, ԵԱՏՄ-ում և ՀԱՊԿ-ում փոխգործակցության ամրապնդման հեռանկարները, ինչպես նաև գործողությունների համակարգումը տարբեր ունիվերսալ միջազգային հարթակներում, առաջին հերթին՝ ՄԱԿ-ում:
Կկայանա երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների կողմից առաջին անգամ պատրաստված «Ռուսաստանի Դաշնություն և Հայաստանի Հանրապետություն. դաշնակցային փոխգործակցության 30 տարի» ռուս-հայկական պայմանագրերի և համաձայնագրերի եռահատոր ժողովածուի շնորհանդեսը»։
ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի մտերիմ դաշնակիցներից է, ռազմավարական գործընկերը Հարավային Կովկասում։
«Հիմնվելով բարեկամության պատմական արմատներ ունեցող ամուր ավանդույթների, մեր ժողովուրդների անփոփոխ համակրանքի և մտերմության վրա՝ Մոսկվան և Երևանը կառուցել են բազմակողմ վստահելի հարաբերություններ։
Շարունակում ենք կատարելագործել ավելի քան 200 փաստաթուղթ կազմող իրավապայմանագրային բազան։ Իրականացնում ենք դրանց գույքագրման համակարգային աշխատանքներ»»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Глава МИД Армении Арарат Мирзоян в Москве 20 марта встретился с российским коллегой Сергеем Лавровым. Они также выступят на совместной пресс-конференции.
Отметим, что в сообщении, распространенном МИД РФ, говорится: «Министры планируют комплексно обсудить текущее положение российско-армянского сотрудничества и дальнейшие шаги по его развитию, в том числе в рамках претворения в жизнь положений Совместного заявления лидеров России и Армении от 19 апреля 2022 г., закрепившего привилегированный союзнический характер и стратегическую направленность двустороннего взаимодействия.
Главы внешнеполитических ведомств подробно остановятся на региональной повестке через призму реализации договоренностей России, Армении и Азербайджана на высшем уровне от 9 ноября 2020 г., 11 января, 26 ноября 2021 г. и 31 октября 2022 г.
Будут рассмотрены перспективы укрепления взаимодействия в общих интеграционных объединениях – СНГ, ЕАЭС и ОДКБ, а также координация действий на различных универсальных международных площадках, в первую очередь ООН.
Состоится презентация впервые подготовленного МИДами двух стран трехтомного сборника российско-армянских договоров и соглашений «Российская Федерация и Республика Армения: 30 лет союзнического взаимодействия».
В сообщении МИД РФ также отмечается, что Армения - один из ближайших союзников России, стратегический партнер на Южном Кавказе: «Опираясь на прочные традиции дружбы, уходящие корнями в историю, неизменную симпатию и близость наших народов, Москва и Ереван выстроили многогранные доверительные отношения. Продолжаем совершенствовать договорно-правовую базу, насчитывающую более 200 документов. Ведем системную работу по их инвентаризации».
Захарова: В заявлении секретаря Совбеза Армении были выпады в адрес Москвы
Во-первых, хотелось бы, чтобы упомянутый вами высокопоставленный представитель Армении все-таки определился...