Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանը մարտի 21-ին հրապարակել է արտահերթ եռալեզու զեկույց՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի 100-օրյա շրջափակման հետևանքով մարդու անհատական և հավաքական իրավունքների խախտումների մասին:
Զեկույցում համապարփակ ու մանրամասն կերպով 100 կետերի միջոցով ներկայացվում են 7 անհատական իրավունքների, 5 խոցելի խմբերի և 4 հավաքական իրավունքների խախտումների վերաբերյալ տվյալներ, որոնք արտացոլում են խորացող հումանիտար ճգնաժամը և Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող ադրբեջանական ցեղասպանական քաղաքականությունը: Փաստաթղթում ներկայացվում են նաև 24 լուսանկարներ և 27 մարդկային պատմություններ շրջափակման վերաբերյալ, իսկ վերջում՝ 46 օգտակար փաստաթղթեր 2016թ. ի վեր ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության և դրա համատեքստում Արցախի ժողովրդի իրավունքների խախտումների վերաբերյալ:
Ամբողջական շրջափակմանը զուգահեռ Ադրբեջանը միտումնավոր խաթարում է Արցախի կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների՝ գազամատակարարման, էլեկտրամատակարարման և կապի ու հաղորդակցության բնականոն աշխատանքը՝ նպատակ ունենալով էլ ավելի սրել առանց այն էլ ծանր մարդասիրական ճգնաժամը և մարդկային տառապանքներ պատճառել Արցախի ժողովրդին։
Ադրբեջանի կողմից շարունակվող շրջափակումը, կենսական ենթակառուցվածքների խափանումները, ինչպես նաև պարբերաբար և հետևողականորեն իրականացվող զինված հարձակումներն ու ուժի կիրառման սպառնալիքները նպատակ են հետապնդում ֆիզիկական և հոգեբանական ահաբեկմամբ, կյանքի համար անտանելի պայմանների ստեղծմամբ էթնիկ զտման ենթարկելու Արցախը և ոչնչացնելու Արցախի բնիկ հայկական բնակչությանը։
Ստորև ներկայացնում ենք զեկույցում արտացոլված մի քանի հիմնական տվյալ 100-օրյա շրջափակման հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ՝
- Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղով (Լաչինի միջանցքով) մարդկանց երկկողմանի տեղաշարժի դեպքերը նվազել են շուրջ 178 անգամով (245,000-ի փոխարեն՝ 1,376 մուտք և ելք).
- Ճանապարհով գրեթե 43 անգամ ավելի քիչ մեքենայի շարժ է արձանագրվել, քան պետք է լիներ առանց շրջափակման (92,000-ի փոխարեն՝ 2,154 մեքենայի մուտք և ելք, այն էլ՝ միայն Կարմիր խաչի և ՌԴ խաղաղապահների կողմից).
- Շուրջ 11 անգամ ավելի քիչ կենսական նշանակության բեռ է ներկրվել, քան իրականում պետք է լիներ (40,000 տոննայի փոխարեն՝ 3,707 տոննա).
- Շրջափակման հետևանքով իրենց տներ չեն կարողացել վերադառնալ ընդհանուր առմամբ շուրջ 3,900 անձինք, ներառյալ՝ 570 երեխա.
- Պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով մոտ 900 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից.
- Ադրբեջանը հանրագումարային 34 օր շարունակ լրիվությամբ կամ մասնակիորեն ընդհատել է Հայաստանից Արցախ գազամատակարարումը.
- Արդեն 71 օր շարունակ ամբողջությամբ խաթարված է Հայաստանից Արցախ էլեկտրամատակարարումը, ինչը հանգեցրել է վեցժամյա հովհարային և վթարային անջատումների.
- Փաստացի աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը կորցրել է նախնական հաշվարկներով շուրջ 9,800 մարդ (ներառյալ՝ աշխատատեղի պահպանման դեպքերը), որը մասնավոր հատվածում աշխատողների 50 տոկոսից ավելին է.
- Գազամատակարարման ու էլեկտրամատակարարման խափանումները հանգեցրել են չնախատեսված անտառահատումների՝ լրացուցիչ շուրջ 6,200 ծառի հատում, դա էլ իր հերթին լրացուցիչ երկարաժամկետ խնդիրներ է ստեղծելու առողջ շրջակա միջավայրի ապահովման հարցում.
- Երկրի տնտեսությանը հասցվել է շուրջ 190 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս՝ հանգեցնելով շուրջ 21 տոկոսի չափով ՀՆԱ-ի կանխատեսված տարեկան ցուցանիշի (903 մլն դոլար) չապահովմանը.
- Դադարել են 32.6 կիլոմետր ճանապարհի, տասնյակ կիլոմետր ջրագծի, հազարավոր հեկտար հողատարածքների ոռոգման համակարգերի, 3,717 բնակարանների, ավելի քան 40 սոցիալական և արտադրական ենթակառուցվածքների շինարարական աշխատանքները.
- Մի շարք իրավունքների խախտումներ ավելի սուր են արտահայտվում խոցելի խմբերի ներկայացուցիչների շրջանում, մասնավորապես՝ 30,000 երեխա, 9,000 հաշմանդամություն ունեցող անձ, 20,000 տարեց, 60,000 իգական սեռի ներկայացուցիչ (կին և աղջիկ) և 15,000 տեղահանված անձ.
Ի լրումն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների շարունակական ու բազմակի խախտումների՝ արդեն 27 օր շարունակ չիրագործելով նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր կատարման որոշումը՝ Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների ու բեռների անխափան ելքի և մուտքի ապահովման վերաբերյալ՝ Ադրբեջանը հերթական անգամ ոտնահարել է միջազգային բարձրագույն արժեքներն ու սկզբունքները: Ավելին, դրանից հետո ադրբեջանական կողմը դիմել է ագրեսիվ գործողությունների՝ հանգեցնելով մարդկային կորուստների և այլ զրկանքների Արցախի ժողովրդի շրջանում:
Ուստի, միջազգային հանրությունը ոչ միայն իրավունք, այլև անառարկելի պարտավորություն ունի օր առաջ գործնական միջոցներով կատարելու միջազգային բարձրագույն դատարանի որոշումը և կանխելու ադրբեջանական հետագա հանցագործությունները, այդ թվում՝ պլանավորվող նոր ու դաժանագույն հանցագործությունը մարդկության դեմ:
Արցախի ժողովրդի դեմ տեղի ունեցող ադրբեջանական բոլոր իրավախախտումները կատարվում են ռասայական խտրականության (հայատյացության) պետական քաղաքականության շրջանակներում և խորքային առումով ուղղված են նրա ինքնորոշման իրավունքի և դրա իրացման փաստի դեմ՝ նպատակ ունենալով էթնիկ զտման միջոցով իր օգտին վերջնականապես փակել հակամարտության էջը՝ «չկա ժողովուրդ, չկա իրավունք» տրամաբանությամբ:
Ադրբեջանի կողմից համակարգային և հետևողականորեն իրականացվող էթնիկ ատելության քաղաքականությունը, որը դրսևորվել է ինչպես Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված ագրեսիաների ընթացքում, այդպես էլ հրադադարի հաստատումից հետո, անառարկելիորեն փաստում են, որ Ադրբեջանի կազմում Արցախի ցանկացած կարգավիճակ հավասարազոր է Արցախի էթնիկ զտման և Արցախի հայության ցեղասպանության։ Ուստի, արցախյան հակամարտության համատեքստում ինքնորոշման իրավունքը հավասար է իրենց հայրենիքում մարդկանց ապրելու իրավունքին։
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման հիմնարար իրավունքը և նրա ֆիզիկական գոյության դեմ ադրբեջանական ռասայական խտրականության հիմքով կատարված ոտնձգություններն ու սպառնալիքները առավել քան բավարար հիմքեր են միջազգային հանրության կողմից Արցախի ժողովրդի պաշտպանության և Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման համար՝ «ճանաչում հանուն փրկության» սկզբունքի հիման վրա:

The Human Rights Defender of Artsakh (Nagorno-Karabakh) on Tuesday published an ad hoc trilingual report on the violations of individual and collective human rights as a result of the 100-day blockade of Artsakh by Azerbaijan.
The report comprehensively and in detail presents data on the violations of 7 individual rights, 5 rights of vulnerable groups and 4 collective rights, which reflect the deepening humanitarian crisis and the genocidal policy of Azerbaijan towards the people of Artsakh. The document also contains 24 pictures and 27 human stories about the blockade, as well as 46 useful documents since 2016 on the Azerbaijani-Karabakh conflict and the violations of the rights of Artsakh people in its context.  In parallel with the complete blockade, Azerbaijan deliberately disrupts the normal operation of the vital infrastructure of Artsakh – the gas and electricity supplies, mobile and Internet communications with the aim to further aggravate the already severe humanitarian crisis and cause human suffering to the people of Artsakh.
The continuous blockade by Azerbaijan, disruption of the operation of vital infrastructure, as well as regularly and consistently carried out armed attacks and threats of use of force are aimed at subjecting Artsakh to ethnic cleansing and destroying the indigenous Armenian population of Artsakh by physical and psychological terror and creation of unbearable living conditions.
Below are presented some basic data reflected in the Report on human rights violations as a result of the 100-day blockade:  The movement of people passing through the Stepanakert-Goris highway (along the Lachin corridor) has decreased by about 178 times (1,376 entries and departures instead of 245,000); Almost 43 times less car traffic was recorded on the road compared to what should have been in case of no blockade (2,154 car entries and departures, performed only by the Red Cross and Russian peacekeepers, instead of 92,000); Approximately 11 times less vital cargo was imported compared to what should have been in case of no blockade (3,707 tons instead of 40,000 tons); A total of about 3,900 people, including 570 children, were unable to return to their homes due to the blockade; Due to the suspension of the pre-planned operations, about 900 citizens lost the opportunity to solve their health problems via operations; Azerbaijan has completely or partially interrupted the gas supply from Armenia to Artsakh for a total of 34 days; The electricity supply from Armenia to Artsakh has been completely cut for 71 days now, which led to the introduction of 6-hour rolling blackouts followed by numerous accidents; According to preliminary estimates, about 9,800 people have actually lost their jobs and sources of income (including cases of job retention), which is more than 50% of the total number of private sector employees; The disruption of the gas and electricity supplies has led to unplanned deforestation – about 6,200 more trees were cut, which, in its turn, will create additional and long-term problems in terms of ensuring a healthy environment; The country's economy suffered loss in the amount of about USD 190 million, which led to the failure to meet the projected annual GDP figure of about 21% (USD 903 million); The construction of 32.6 km road, tens of kilometers of water pipeline, irrigation systems for thousands of hectares of land, 3,717 apartments, and more than 40 social and industrial infrastructural facilities has been stopped; A number of violations of rights are more pronounced in case of vulnerable groups, in particular 30,000 children, 9,000 people with disabilities, 20,000 older people, 60,000 women (women and girls) and 15,000 displaced persons. In addition to the continuous and multiple violations of the provisions of the Tripartite Statement of November 9, 2020, for 27 consecutive days now, the mandatory execution of the decision of the International Court of Justice (ICJ) of the United Nations (UN) on ensuring unhindered entry and departure of people, cars and cargo along the Lachin corridor has not been implemented by Azerbaijan, which once again tramples on the highest international values and principles. Consequently, the international community has not only the right, but also an indisputable obligation to implement the decision of the Supreme International Court of Justice by practical means as soon as possible and to prevent future Azerbaijani crimes, including the new planned and brutal crime against humanity.
All the violations of Azerbaijan against the people of Artsakh are carried out within the framework of its state policy of racial discrimination (Armenophobia) and are deeply directed against their right to self-determination and the fact of its realization, aimed at finally resolving the conflict to their advantage via ethnic cleansing based on the “no people, no rights” logic.
The systematic and consistent policy of ethnic hatred pursued by Azerbaijan, which manifested itself both during the aggression against the people of Artsakh in 2020 and after the establishment of the ceasefire regime, indisputably proves that any status of Artsakh within Azerbaijan is tantamount to ethnic cleansing of Artsakh and the genocide of the Armenians of Artsakh. Therefore, in the context of the Artsakh conflict, the right to self-determination is equal to the right of people to live in their homeland.  The fundamental right to self-determination of the people of Artsakh, as well as the Azerbaijani encroachments and threats against their physical existence on the basis of racial discrimination are more than sufficient grounds for the protection of the people of Artsakh by the international community, as well as the international recognition of the Republic of Artsakh based on the principle of “remedial recognition.”