Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ մարտի 25-ին, այցելել է Աշտարակ քաղաք, որտեղից տեսանյութ է հրապարակել իր ֆեյսբուքյան էջում, եւ բացատրել,  թե ինչ է լինելու ակադեմիական քաղաքի կազմում։
«Ակադեմիական քաղաքի նախագիծը պետք է սկսվի Հայֆիլմի տարածքից, որտեղ կտեղակայվի արվեստների կլաստերը՝ արվեստների ավագ դպրոցով, արվեստների համալսարանով։ Կունենանք ժամանակակից համերգասրահ։ Այս հատվածում կունենանք համալսարաններ, բայց ուզում եմ ընդգծել, որ կունենանք սպայական ավագ դպրոցը, համալսարանը, եւ ֆիզիկայի ինստիտուի Աշտարակի ավանում կունենանք տեխնոլոգիական կլաստերը։ Մտածում ենք, որ այդ երեկ հատվածն իրար կապող տրանսպորտը կլինի տրամվայը։
Եթե մասնագետները հաստատեն տեխնիկատնտեսական եւ ճարտարապետական հաշվարկները, ապա հենց այս հատվածում կունենանք ֆուտբոլի ազգային ստադիոնոը։ Սա է մեր արձագանքը մեր ունեցած բոլոր մարտահրավերներին, որովհետեւ ես հավատում եմ, որ Հայաստանի ապագան կրթությունն է, տեխնոլոգիաներն են, գիտությունն է, արվեստն է, ուզում եմ ընդգծել, որ համերգասրահը կլինի ոչ միայն համերգասարհ, այլեւ դահլիճ, որը նախատեսված կլինի կինոդիտումների, օպերայի, թատրոնի համար, այսպես ասած՝ ունիվերսալ բեմ կունենանք»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Saturday visited the city of Ashtarak, from where he posted a video on his Facebook page, and explained what will be carried out as part of the academic city that is planned to be built in the area.
"The academic city project shall start from the Hayfilm [studios’] area where the arts cluster will be located, with a high school of arts, a university of arts. We will have a modern concert hall. We will have universities in this area. But I want to emphasize that we will have the officers' high school, the university, and the technological cluster at the Ashtarak campus of the [Yerevan] Physics Institute. We think that the tram will be the transport connecting those three parts to each other. If the specialists confirm the technical, economic, and architectural calculations, then we will have the national football stadium in this area.
“This is our response to all the challenges we face because I believe that the future of Armenia is education, technology, science, art. I want to emphasize that the concert hall will be not only a concert hall, but also a hall that will be planned for watching movies, opera, theater. We will have a universal stage, so to speak," said the Armenian PM.