«Իրավունք» թերթը գրում է. «Քաղաքային ընտրությունները, ի հեճուկս Տիգրան Ավինյանի գործադրած ջանքերի, այլեւս որոշված է՝ լինելու է սեպտեմբերին: Նման որոշում է կայացրել անձամբ Փաշինյանը:
Նա թիմակիցներին հավաքել եւ ասել է, որ նրանց, այսպես ասած, վարկանիշը քաղաքում երեսուն տոկոսի չի հասնում, ըստ այդմ, այս պահին արտահերթ ընտրությունների գնալը ինքնասպանության նման մի բան կարող է լինել:
Նույն հավաքի ժամանակ, տեղի աղբյուրների փոխանցմամբ, Փաշինյանը տեղեկացրել է թիմակիցներին, որ հանձնարարական է տվել արտախորհրդարանական ուժերին, որպեսզի վերջիններս ռեսուրս դնեն եւ պատրաստվեն քաղաքային ընտրություններում հանդես գալու՝ որպես գրապանային ուժեր»:

Iravunk daily of Armenia writes: Despite the efforts made by [Yerevan deputy mayor] Tigran Avinyan, the municipal elections have already been decided and will be [held] in September. [Armenian PM Nikol] Pashinyan himself has made such a decision.
He gathered his [political] teammates and said that their rating—so to speak—in the city does not reach thirty percent, accordingly, going to early elections at this time could be something like suicide [for them].
During the same meeting, according to local sources, Pashinyan informed his teammates that he has given an instruction to the extra-parliamentary forces so that the latter put resources and prepare to act in the municipal elections as pocket forces.