«Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներն այցելել են Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղ, որի սահմաններից դուրս՝ դեպի Բերձոր ճանապարհը փակ է ոստիկանների կողմից։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը։
«Մեզ տեղեկացվեց, որ հրաման կա որեւէ մեկին այդտեղից չթողնել անցնել, ենթարկվեցինք իրավապահների պահանջին։ Բայց Տեղ գյուղից անզեն աչքով էլ երեւում էր թշնամու առաջխաղացումը, ինժեներական աշխատանքների կատարումը։ Այդ առումով հստակ էր մի բան. երեկ ԱԱԾ–ը հինգ կետով հաղորդագրությունը՝ 100–ից 300 մետր առաջխաղացման
Մասին՝ ամբողջությամբ չի արտահայտում կամ ավելի ճիշտ՝ մանիպուլացնում է իրավիճակը։ Մենք ցավով ենք արձանագրում դա, բայց երեկ Կառավարության նիստին վարչապետի աթոռը զբաղեցնողի շատ հանգիստ հայտարարությունը, թե ապրիլի մեկից նոր ճանապարհ է լինելու, իսկ հասարակական արձագանքի ահազանգից հետո ԱԱԾ–ի հաղորդագրությունն էլ կես ճշմարտություն է արտահայտում այդ ամենի մասին։ Իրականում որոշակի կառույցների անգործության հետեւանքով, չծրագրված աշխատանքի հետեւանքով թշնամին հանգիստ առաջխաղացում է ունեցել»,– ասել է Գեղամ Մանուկյանը։
Հիշեցնենք՝ Արցախի Ներքին գործերի նախարարությունը երեկ՝ մարտի 30–ին, հաղորդեց, որ Ադրբեջանի զինուժը գիշեր փակել է Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին` Աղավնո եւ Տեղ գյուղերի արանքում։
Կառավարության նիստին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, թե նախօրեին իրենք ադրբեջանական կողմին տեղեկացրել են, որ, համաձայն պայմանավորվածության, Կոռնիձորի կամրջից հետո ճանապարհը շարունակվելու է միայն ՀՀ տարածքով ու որ ՀՀ սահմանապահ զորքերը ստանձնելու են այդ հատվածում ՀՀ պետական սահմանի պահպանությունը։
Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ ասել էր, որ հայկական դիրքերի որեւէ փոփոխություն այս ամենի արդյունքում տեղի չի ունեցել այն տարբերութամբ, որ իրենք մտադիր են խնդրո առարկա հատվածի պահպանությունը, ի տարբերություն նախկինի, իրականացնել սահմանապահ զորքերի միջոցով։
Ավելի ուշ ԱԱԾ–ն մանրամասներ հայտնեց, հաղորդելով, որ համաձայն 2022թ. օգոստոսին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, 2023թ. ապրիլի 1-ից ԼՂ-ն Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքը պետք է ավարտվի Կոռնիձորի կամուրջին: ՀՀ տարածքը Լաչինի միջանցքին կապող երթուղին ապրիլի 1-ից պիտի անցնի Կոռնիձոր-Տեղ երթուղիով՝ միայն ՀՀ տարածքով:

Депутаты от блока «Армения» посетили село Тег Сюникской области, за пределами которого дорога на Бердзор перекрыта полицией. Об этом на своей странице в Facebook сообщил депутат от блока «Армения» Гегам Манукян.
«Нам сообщили, что есть приказ никого не пропускать. Из села Тег даже невооруженным глазом было видно продвижение врага и выполнение инженерных работ.
Вчера СНБ Армении выступила с манипулятивным заявлением о продвижении врага на 100-300 метров. При этом вчера на заседании Правительства премьер-министра очень спокойно заявил, что с 1 апреля будет новая дорога. В результате бездействия отдельных ведомств, в результате незапрограммированной работы враг спокойно продвинулся», – отметил депутат.
Напомним, что вчера пресс-служба МВД Арцаха сообщила, что вооруженные силы Азербайджана сегодня ночью перекрыли трассу Горис-Степанакерт.
Позже премьер Армении Пашинян заявил: «Накануне мы проинформировали азербайджанскую сторону о том, что, согласно договоренности, после Корнидзорского моста дорога будет продолжена только через территорию Армении и что пограничные войска Армении возьмут на себя охрану государственной границы Армении на этом участке».
Он добавил, что никаких изменений в расположении армянских позиций не произошло.
Позже Служба национальной безопасности Армении сообщила, что согласно договоренностям, достигнутым в августе 2022 года, с 1 апреля 2023 года Лачинский коридор, соединяющий Нагорный Карабах с Арменией, должен заканчиваться у Корнидзорского моста. С 1 апреля маршрут, соединяющий территорию Республики Армения с Лачинским коридором, должен проходить по маршруту Корнидзор-Тег, только через территорию Республики Армения.