Հենց նոր ադրբեջանցիները Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհի արգելափակված հատվածում արգելեցին արցախցիների մուտքը Արցախ: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը:
«Դեռևս 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել ու անանց վիճակում է պահում Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը` Արցախի ողջ բնակչությանը թողնելով հումանիտար բեռնափոխադրումների հույսին: Հարյուրավոր արցախցիներ մնացել են Հայաստանի Հանրապետությունում և գրեթե չորս ամիս է չեն կարողանում վերադառնալ Արցախ՝ իրենց բնակավայր:
Այսօր ռուս խաղաղապահները ՀՀ Գորիս քաղաքից փորձել են Արցախ տեղափոխել մեր թվով 27 քաղաքացիների (ներառյալ՝ երեխաներ, կանայք ու տարեցներ), սակայն Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու Շուշի քաղաքի մոտակայքում՝ ճանապարհի արգելափակված հատվածում Ադրբեջանցիները արգելել են տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը: Տեղում ադրբեջանցիների միջամտության պատճառով վատացել է մեր քաղաքացիներից չորսի ինքնազգացողությունը, ռուս խաղաղապահները ապահովել են շտապ օգնության մեքենայի ժամանումը և նշված չորս քաղաքացիների տեղափոխումը Ստեփանակերտի հիվանդանոց: Իսկ մնացածներին ռուս խաղաղապահները հիմա վերադարձնում են քաղաք Գորիս, քանզի երկարատև ու համառ բանակցությունները որևէ արդյունք չեն տվել:
Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը բաց լինելու մասին պարբերաբար հայտարարող Ադրբեջանը այսօր բացահայտորեն արգելել է արցախցիների մուտքը իրենց բնակավայր: Ադրբեջանը լրիվ հակառակ մոտեցումն է ցուցաբերում Արցախից Հայաստան մեկնողների մասով, ինչն ուղղակիորեն փաստում է Արցախից հայերին հեռացնելու նրանց հանցավոր վարքագիծն ու մտադրությունը:

Azerbaijanis have just prohibited the entry of Artsakh residents to Artsakh at the blocked section of the Stepanakert-Goris road. Artsakh (Nagorno-Karabakh) Minister of State Gurgen Nersisyan wrote about this on Facebook on Tuesday night.
"As of December 12, 2022, Azerbaijan has closed and keeps in a state of not being passed the only road connecting Artsakh to Armenia, leaving the entire population of Artsakh to rely on humanitarian cargo transportation. Hundreds of Artsakh residents have remained [stranded] in the Republic of Armenia [(RA)] and are not able to return to Artsakh, their place of residence, for almost four months.
"Today, Russian peacekeepers tried to transport 27 of our citizens (including children, women and elderly) from the RA city of Goris to Artsakh, but near the city of Shushi on the Goris-Stepanakert highway, the Azerbaijanis prohibited the movement of vehicles in the blocked section of the road. Due to the intervention of Azerbaijanis on the spot, four of our citizens felt ill, the Russian peacekeepers ensured the arrival of an ambulance and the transfer of the said four persons to [Artsakh capital] Stepanakert hospital. And the rest are being returned by the Russian peacekeepers to the city of Goris because the long and persistent negotiations [with the Azerbaijanis] have not yielded any results.
"Azerbaijan, which regularly declares that the road connecting Artsakh to Armenia is open, today openly prohibited the entry of Artsakh residents to their place of residence. Azerbaijan shows the completely opposite approach regarding those leaving Artsakh for Armenia, which directly documents their criminal behavior and intention to expel Armenians from Artsakh.
"The most convincing facts about the circumstances of the incident will be presented later," added the Minister of State of Artsakh.