Հայաստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահների հնարավոր տեղակայման ժամկետները կախված են հայկական կողմից։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Զախարովան հիշեցրել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունն այն մասին, որ «Ռուսաստանին բավարարում է ՀԱՊԿ խաղաղապահներին ընդունելու Հայաստանի շարունակական հետաքրքրությունը։ Մոսկվան համոզված է, որ այդ քայլը կնպաստի տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանը։ Ե՛վ Ռուսաստանը, եւ՛ մյուս դաշնակիցները պատրաստ են դրան»։
«Նման որոշումները համաձայնեցվում եւ ընդունվում են ՀԱՊԿ-ում եւ հաստատվում են բարձր մակարդակով։ Ինչ վերաբերում է ժամկետներին, ապա, երբ հայ գործընկերները պատրաստ լինեն, կողմերը կկարողանան վերադառնալ կազմակերպության դիտորդական առաքելության կոնկրետ մոդալությունների ամրագրմանն ուղղված աշխատանքներին: Գնդակը Երեւանի կողմում է»,-ասել է Զախարովան։

The timeframes of possible deployment of CSTO peacekeepers in Armenia depend on the Armenian side. Maria Zakharova, the official representative of the Russian foreign ministry, stated this during Wednesday’s press briefing.
Zakharova recalled the statement of Russian Foreign Minister Sergey Lavrov that "Russia is satisfied with Armenia's continued interest in accepting CSTO peacekeepers. Moscow is convinced that this step will contribute to the stabilization of the situation in the region. Both Russia and other allies are ready for it."
"Such decisions are coordinated and adopted in the CSTO and approved at a high level. As for the timeframes, when the Armenian partners are ready, the parties will be able to return to the work aimed at defining the specific modalities of the organization's monitoring mission. The ball is on Yerevan's court," said Zakharova.