Անկարան հույս ունի, որ թուրք եւ հայ ժողովուրդները կկարողանան հարաբերություններ հաստատել։ Այս մասին հայտարարել է երկրի ազգային պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը, տեղեկացրել է Aydınlık թերթը։
«Թուրքիան պահպանում է հավատն առ այն, որ թուրք եւ հայ ժողովուրդները, որոնք դարեր շարունակ ապրել են հանդուրժողության եւ խաղաղության մթնոլորտում, կկարողանան հարաբերություններ հաստատել բարեկամության եւ համագործակցության շրջանակում»,- ասել է Աքարը։
Խոսելով 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին՝ նախարարը հիշեցրել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը «ցանկացած հնարավորության դեպքում եւ ցանկացած պլատֆորմում հայտարարել է, որ Անկարան բաց է օբյեկտիվ կոմիտեների աշխատանքի համար, որոնք պետք է ձեւավորեն պատմաբանները»։
«Մենք մեկ անգամ եւս կրկնում ենք մեր կոչն այս հարցի վերաբերյալ։ Հայաստանը, ինչպես եւ Թուրքիան, պետք է բացի իր արխիվները միջազգային մասշտաբի պատմաբանների համար, համակերպվի արդյունքների հետ եւ չանհանգստանա այս առիթով։ Սակայն այս առաջարկի պատասխանն առայժմ չի եղել»,- նշել է թուրք նախարարը։

Ankara hopes that the Turkish and Armenian peoples will be able to establish relations, Turkey’s National Defense Minister Hulusi Akar has announced, Aydinlik newspaper reported.
"Turkey maintains the belief that the Turkish and Armenian peoples, who have lived in an atmosphere of tolerance and peace for centuries, will be able to establish relations within the framework of friendship and cooperation," said Akar.
Speaking about the events that took place in the Ottoman Empire in 1915, the Turkish defense minister recall that the president of Turkey, Recep Tayyip Erdogan, "declared, at any opportunity and on any platform, that Ankara is open to the work of objective committees that historians shall form."
"We once again repeat our call on this issue. Armenia, like Turkey, must open its archives for international historians, accept the results, and not worry on this occasion. However, there has been no response [from Armenia] to this proposal [by Turkey] so far," the Turkish defense minister added.