Թբիլիսիում այսօր տեղի է ունեցել «Միացյալ ազգային շարժման» (ՄԱՇ) հանրահավաքը, հաղորդում է «Լուրեր–Վրաստան»-ը։
Հանրահավաքի մասնակիցներն առաջադրել են հետևյալ պահանջները․
• ազատություն Լազարե Գրիգորիադիսին, որը մեղադրվում է մարտ ամսվա ակցիաների ժամանակ ոստիկանների վրա հարձակվելու մեջ,
• ԱՄՆ վիզային պատժամիջոցների տակ հայտնված դատավորների անհապաղ պաշտոնանկություն,
• ազատություն երրորդ նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիին և Mtavari հեռուստաալիքի հիմնադիր Նիկա Գվարամիային,
• ԵՄ 12 պայմանների կատարում, առաջին հերթին ապաօլիգարխացում, դատական և ընտրական բարեփոխումներ։
ՄԱՇ «Միասին դեպի Եվրոպա» կարգախոսով հանրահավաքը Վրաստանի խորհրդարանի առաջ անցկացվեց ողբերգական օրվա 34-րդ տարելիցին․ 1989 թ․ խորհրդային զորքերը ցրել էին խաղաղ հանրահավաքը։
Հանրահավաքի պահանջները հնչեցչեց ՄԱՇ ղեկավար Լևան Խաբեիշվիլին՝ դրանք իբրև թեմաներ առաջարկելով մյուս ընդդիմադիր կուսակցություններին ընդհանուր պայքարի գործում։
Նա ընդգծեց, որ Սահակաշվիլիի ազատ արձակումը նեղ կուսակցական շահերի հարց չէ։
Հանրահավաքում այսօր դարձյալ վանկարկում էին «Սուխումի, Սուխումի, Ցխինվալի, Ցխինվալի»։ Մարտ ամսվա ակցիաների այս կարգախոսները Ցխինվալում և Սուխումում ընդունվել էին որպես պատերազմի կոչեր։
Հանրահավաքի մասնակիցների մեջ էր նաև Վրաստանի նախկին նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին։
Նա հայտարարեց, որ 1989 թ․ ապրիլի 9-ը և այսօրվա ապրիլի 9-ը միավորում է այն, որ և այն ժամանակ, և հիմա Վրաստանի կառավարությունը ղեկավարվում Մոսկվայի կողմից։
«Մենք կարծում ենք, որ մեր հայրենիքը ռուսաստանյան գավառ չէ։ Այն ազատասեր մարդկանց միասնություն է, որոնց տեղը ոչ թե Ռուսաստանին ստրուկ լինելն է, այլ Եվրոպայի ազատ ժողովուրդների կազմում»,- ասել է Մարգվելաշվիլին։

A rally of the opposition United National Movement (UNM) party of Georgia took place in capital Tbilisi today, News-Georgia reports.
The participants of the rally put forward the following demands:
freedom for Lazare Grigoriadis, who is accused of attacking police officers during the March protests;
immediate dismissal of Georgian judges under US visa sanctions,
freedom for third president Mikheil Saakashvili and the founder of Mtavari television, Nika Gvaramia,
and fulfillment of the 12 EU  conditions; first of all, de-oligarchization, judicial and electoral reforms.
The UNM rally, with the motto "Together to Europe," was held in front of the Parliament of Georgia on the 34th anniversary of the tragic day in 1989 when the Soviet troops had dispersed a peaceful rally.
The demands of the rally were voiced by UNM leader Levan Khabeishvili, proposing them as topics for the other opposition parties in their shared fight.
He emphasized that the demand for the release of Mikheil Saakashvili was not a matter of petty party interests.
At the rally they chanted "Sukhumi, Sukhumi, Tskhinvali, Tskhinvali" again. These slogans of the March actions in Tskhinvali and Sukhumi cities were accepted as war calls.
Former President Giorgi Margvelashvili was also among the participants of the rally.
He stated that April 9, 1989 and today's April 9 unites the fact that both then and now the Georgian government is led by Moscow.
"We believe that our homeland is not a Russian province. It is a unity of freedom-loving people whose place is not to be a slave to Russia, but to be part of the free peoples of Europe," said Margvelashvili.