Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ աշխատանքն ընթանում է «ոչ այնքան հարթ», սակայն Ադրբեջանը նպատակադրված է Երեւանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը։ Ղազախստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, հայտնում է «Սպուտնիկը»՝ հղում անելով «Ինտերֆաքսին»։
«Ես տեղեկացրեցի իմ գործընկերոջը [Ղազախստանի նախագահ Տոկաեւին] [Հայաստանի հետ] բանակցային գործընթացի ներկայիս կարգավիճակի մասին։ Մենք տրամադրված ենք հարաբերությունների կարգավորմանը եւ ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ավարտին։ Հենց Ադրբեջանն է առաջարկել սկսել աշխատանքը խաղաղության պայմանագրի ուղղությամբ, որը գործնականում արդեն սկսվել է, բայց այնքան էլ հարթ չի ընթանում, որքան մենք կցանկանայինք»,- ասել է Ադրբեջանի ղեկավարը։
Ալիեւը հավելել է, որ դրան այլընտրանք չկա, եւ «հարեւանների միջեւ հարաբերությունները պետք է նորմալ լինեն»։ Նա հավելել է, որ Ադրբեջանը «նայում է ապագային» եւ կարծում է, որ հնարավորություն կա հասնելու խաղաղ պայմանագրի, որը կթերթի «երկարամյա թշնամության էջը»։
Խաղաղության պայմանագիրը, նրա խոսքով, պետք է կնքվի միջազգային իրավունքի բոլոր հիմնարար նորմերի ու սկզբունքների, ՄԱԿ-ի կանոնադրության համաձայն՝ «ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, սահմանների անխախտելիության հիման վրա»։

Работа над мирным договором с Арменией идет «не так гладко», но Азербайджан нацелен на нормализацию отношений с Ереваном. С таким заявлением выступил на брифинге для СМИ в рамках своего официального визита в Казахстан президент Азербайджана Ильхам Алиев. Об этом сообщает «Спутник» со ссылкой на Интерфакс.
«Я проинформировал моего коллегу [президента Казахстана Токаева] о нынешнем статусе переговорного процесса [с Арменией]. Мы настроены на нормализацию отношений и на окончание второй карабахской войны. Именно Азербайджан предложил начать работу над мирным договором, которая практически уже началась, но идeт не так гладко, как нам хотелось бы», - заявил азербайджанский лидер.
Алиев добавил, что альтернативы этому нет и «отношения между соседями должны быть нормальными». Он добавил, что Азербайджан «смотрит в будущее» и считает, что есть возможность выйти на мирный договор, который «перевернет страницу многолетней вражды».
Мирный договор, по его словам, должен быть заключен на основе «суверенитета, территориальной целостности, нерушимости границ устава ООН, всех основополагающих норм и принципов международного права».