2018-ի հեղափոխությունից հետո Հայաստանը հայտարարել է, որ արտաքին քաղաքականության որեւէ փոփոխություն չի կատարելու: Այս մասին «Սիվիլնեթ»-ին տված հաևրցազրույցում նշեց ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Ես որպես պաշտոնյա մինչեւ 2021-ի դեկտեմբերը որեւէ արեմտյան մայրաքաղաքում չեմ եղել, որեւէ կոլեգայի հետ չեմ հանդիպել որպես ԱԽ քարտուղար: Սա մեր արտաքին քաղաքականության եւ դիրքորոշումների վարման ցուցիչն է եղել: Ես եղել եմ Մոսկվայում, Աստանայում, Բիշքեկում:
2020-ի պատերազմից հետո Հայաստանի անվտանգության միջավայրը հայտնվել է շատ խոցելի պայմաններում, բայց նույնիսկ այդ դեպքում մենք խոսել ենք Մոսկվայի հետ եւ պայմանավորվածություններ ենք ձեռք բերել, որ օրինակ, Հայաստանի սահմանը կարմիր գիծ է, Հայաստանը պատրաստ է սերտ համագործակցության եւ այլն: Դրանից հետո 2021-ին Հայաստանի վրա երկու հարձակում է տեղի ունենում՝ մայիսին եւ նոյեմբերին, եւ մեր առջեւ խնդիր է առաջանում մեր անվտանգության միջավայրի մասին մտածելու: Ես միայն արեւմտյան մայրաքաղաքներում չեմ եղել, եղել եմ նաեւ Իրանում, Հնդկաստանում եւ փորձել ենք մեր անվտանգության խնդիրները լուծել:
Մենք օգնության հարցով ՀԱՊԿ-ին դիմել ենք 2021-ի մայիսին, նոյեմբերին եւ այդպես շարունակ, եւ երբ օգնություն չենք ստացել, փորձել ենք այլընտրանքներ փնտրել: Եվ երբ մեզ մեղադրում են, որ մենք ինչ-որ արտաքին քաղաքականություն ենք փոխում, ես առաջինը իրենց կմեղադրեի, կասեի՝ դուք մտածեք, մենք ձեզնից ենք առաջինը օգնություն խնդրել, ասել՝ մեր հարցը լուծեք 2021-ի մայիսին, նոյեմբերին: Երբ տեսել ենք, որ չեք լուծում, գնացել ենք մեզ համար անվտանգության երաշխիքներ փնտրելու»,-ասաց Արմեն Գրիգորյանը:
Նա նաեւ նկատեց, որ այդ ժամանակ Ուկրաինայի պատերազմ չկար. «Հիմա շատերը քննարկում են, որ Ուկրաինայի պատերազմի պատճառով է երեւի այս ամենը տեղի ունենում: Ոչ, մեր պրակտիկայի պատճառով է այս ամենը տեղի ունենում:
Ես սա չէի կոչի վեկտորի փոփոխություն, ես դա կկոչեի փնտրտուք անվտանգության որոշակի երաշխիքների: Որովհետեւ մենք այդ երաշխիքներն ու հնարավորությունները փնտրում ենք նաեւ Դելիում»,-հայտարարեց Արմեն Գրիգորյանը:
Ինչ վերաբերում է ռուսական կողմից հնչող փաստարկներին, որ դուք զորահավաք չեք հայտարարել, ռազմական դրություն չեք հայտարարել, ու մեզ ասում եք՝ եկեք օգնեք, ԱԽ քարտուղարն ասաց. «Եթե ուզենան օգնել, հազար պատճառ կգտնեն օգնելու, երբ չեն ուզում օգնել, հազար պատճառ են գտնում չօգնելու: Ռազմական դրության մասին օրենքն ընդունեինք, ասելու էին՝ դելիմիտացված սահման չկա, չգիտենք՝ ոորտեղ պահենք: Դելիմիտացված սահման ունենայինք, ասելու էին՝ ուզում եք գանք Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ պատերազմե՞նք: Ինչ էլ անեինք, պատճառներ գտնելու էին»:
Արմեն Գրիգորյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից ակնկալում է, որ գնահատական տան ստեղծված իրավիճակին եւ ճանաչեն այն սահմանը, որը իրենք պետք է պաշտպանեն. «Ի դեպ, ոչ թե պետք է դիտորդական առաքելություն ուղարկեն, այլ... ի վերջո, դա ռազմական ալյանս է, ռազմական ալյանսը ինչպե՞ս է դիտորդ ուղարկում»:
Հարցին, թե հնարավոր է Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրանան, ԱԽ քարտուղարը պատասխանեց. «Ես կարող եմ խոսել ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների մասին, այն ինտենսիվ զարգանում է: Մենք փորձում ենք ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններ ունենալ տնտեսության ավելի լայն համատեքստում: Զարգացած տեխնոլոգիաներ ունենալու համար շատ կարեւոր են ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները: Վերջերս երկու բարձրաստիճան այց ենք ունեցել տնտեսական ուղղությամբ: Ռազմաքաղաքական առումով դրանք դեռ այն փուլում չեն քննարկելու համար: Ժամանակ է անհրաժեշտ, որպեսզի այդպիսի համագործակցություններ լինեն»:
Դիտարկմանը, թե նախ պետք է ՀԱՊԿ-ից դուրս գա՞լ. «Չէ, ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու խնդիր չկա, որեւէ կաշկանդվածություն չկա այլ երկրների հետ համագործակցելու»:

Армения вовсе не пытается изменить вектор внешней политики — она лишь ищет гарантий безопасности. Об этом в интервью Civilnet заявил секретарь Совета национальной безопасности Армен Григорян.
По его словам, после революции 2018 года Армения объявила, что не будет вносить изменений во внешнюю политику. И сам Григорян в роли секретаря Совета безопасности до декабря 2021 года не посещал ни одну западную столицу и не встречался ни с кем из коллег. Зато ездил в Москву, Астану, Бишкек.
«После войны 2020 года сфера безопасности Армении оказалась в очень уязвимом положении, но даже тогда мы говорили с Москвой и достигли договоренностей, что, например, граница Армении — это красная линия, Армения готова к тесному сотрудничеству и т.д. После этого в 2021 году происходят две атаки на Армению, в мае и ноябре, и перед нами встает проблема — нужно подумать о нашей безопасности. Я побывал не только в западных столицах, я также посетил Иран, Индию, и мы пытались решить наши проблемы безопасности.
Мы обращались за помощью к ОДКБ в мае, в ноябре и так далее, однако, так и не получив помощи, начали искать альтернативы. И когда нас обвиняют в изменении внешней политики, я не могу не сказать: подумайте, мы ведь изначально обратились за помощью именно к вам, попросили решить проблему в мае, в ноябре 2021 года. А когда мы увидели, что вы ее не решаете, мы пошли искать для себя гарантии безопасности», — сказал Армен Григорян.
Он также напомнил, что когда Армения обращалась за помощью, войны в Украине еще не было, а потому объяснять происходящее событиями в Украине некорректно.
«Сейчас многие говорят, что все это, наверное, происходит из-за войны в Украине. Нет, все это происходит из-за нашей практики. Я бы не назвал это сменой вектора, я бы назвал это поиском неких гарантий безопасности. Эти гарантии и возможности мы ищем также в Дели», — сообщил Армен Григорян.
Что касается доводов российской стороны о том, что в Армении тогда не объявляли мобилизацию, не вводили военное положение, так почему же звали союзников на помощь, секретарь Совбеза отметил:  «Если захотят помочь, найдут тысячу причин, чтобы сделать это. А если не захотят, найдут тысячу причин, чтобы не помогать. Если бы мы приняли закон о военном положении, они бы сказали, что граница не делимитирована, так что непонятно, где именно ее надо охранять. Если бы у нас была делимитированная граница, они бы сказали: «Вы что, хотите, чтобы мы пошли воевать с Азербайджаном и Турцией?» Что бы мы ни делали, они бы всегда нашли причины (не помогать)».
Армен Григорян также отметил, что Армения ожидает от ОДКБ оценки создавшейся ситуации и признания границы, которую они должны охранять: «Кстати, они ведь вовсе не наблюдательную миссию должны отправить, а... В конце концов, это же военный союз, с какой стати военный союз отправляет наблюдателей?».
На вопрос о том, возможно ли поднять отношения Армения-НАТО на новый уровень, секретарь Совета безопасности ответил:  «Я могу говорить об отношениях с США, они интенсивно развиваются. Мы пытаемся установить с США более широкие в контексте экономики отношения. Отношения с США очень важны для того, чтобы иметь развитые технологии. За последнее время у нас было два визита на высоком уровне по экономическому направлению. С военно-политической точки зрения они еще не на той стадии, чтобы их обсуждать. Для такого сотрудничества требуется время».
Говоря о том, не нужно ли сначала выйти из ОДКБ, Григорян ответил:
«Нет, нет проблемы выхода из ОДКБ, у нас нет ограничений в плане сотрудничества с другими странами».