Սուդանի մայրաքաղաք Խարթումում զարգացումների հետևանքով հայեր չեն տուժել։ Տեղեկությունը հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը` հավելելով, որ հայկական եկեղեցին նույնպես չի վնասվել։
Նշենք, որ Սուդանում ռազմական գործողությունները հիմնականում տեղի են ունենում մայրաքաղաք Խարթումի օդանավաայանի տարածքում, որը հայկական եկեղեցուց գրեթե 2 կմ է հեռու։
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը նշեց, որ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունը մշտապես կապի մեջ է Սուդանում բնակվող փոքրաթիվ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Սուդանում աշխատող մի քանի ՀՀ քաղաքացիների կյանքին նույնպես վտանգ չի սպառնում:
Հիշեցնենք` ապրիլի 15-ին Սուդանում մարտեր են սկսվել արագ արձագանքման ուժերի (ԱԱՈւ) և կանոնավոր բանակի միջև։ Առաջինները հայտարարել են, որ իրենց վերահսկողության տակ են վերցրել Հանրապետության պալատը (նախագահական պալատը) Խարթումում, մայրաքաղաքի միջազգային օդանավակայանը, ինչպես նաև Մերոեի օդային բազան: Արագ արձագանքման ուժերը կանոնավոր բանակին մեղադրում են իրենց` մայրաքաղաքում գտնվող բազայի վրա հարձակվելու համար՝ բոլոր տեսակի զենքերի օգտագործմամբ:
Սուդանի բժիշկների կենտրոնական կոմիտեն հայտնել է, որ ապրիլի 13-ից ի վեր Սուդանում տեղի ունեցած բախումների ընթացքում մահացել է 97 մարդ, վիրավորվել՝ 942-ը:

В результате событий в столице Судана Хартуме армяне не пострадали. Об этом сообщает пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян, добавив, что армянская церковь также не пострадала.
Отметим, что военные действия в Судане в основном происходят на территории аэропорта Хартума, который находится почти в двух километрах от армянской церкви.
Пресс-секретарь МИД РА отметила, что дипломатическое представительство Армении находится на постоянном контакте с представителями малочисленной армянской общины, проживающей в Судане. Жизни нескольких граждан Армении, работающих в Судане, также не угрожает опасность.
Напомним, что 15 апреля в Судане начались бои между силами быстрого реагирования (ААУ) и регулярной армией. Сообщается о гибели 97 человек и ранении 942 граждан.