Սուդանի մայրաքաղաք Խարթումում զարգացումների հետևանքով հայեր չեն տուժել։ Տեղեկությունը հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը` հավելելով, որ հայկական եկեղեցին նույնպես չի վնասվել։
Նշենք, որ Սուդանում ռազմական գործողությունները հիմնականում տեղի են ունենում մայրաքաղաք Խարթումի օդանավաայանի տարածքում, որը հայկական եկեղեցուց գրեթե 2 կմ է հեռու։
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը նշեց, որ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունը մշտապես կապի մեջ է Սուդանում բնակվող փոքրաթիվ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Սուդանում աշխատող մի քանի ՀՀ քաղաքացիների կյանքին նույնպես վտանգ չի սպառնում:
Հիշեցնենք` ապրիլի 15-ին Սուդանում մարտեր են սկսվել արագ արձագանքման ուժերի (ԱԱՈւ) և կանոնավոր բանակի միջև։ Առաջինները հայտարարել են, որ իրենց վերահսկողության տակ են վերցրել Հանրապետության պալատը (նախագահական պալատը) Խարթումում, մայրաքաղաքի միջազգային օդանավակայանը, ինչպես նաև Մերոեի օդային բազան: Արագ արձագանքման ուժերը կանոնավոր բանակին մեղադրում են իրենց` մայրաքաղաքում գտնվող բազայի վրա հարձակվելու համար՝ բոլոր տեսակի զենքերի օգտագործմամբ:
Սուդանի բժիշկների կենտրոնական կոմիտեն հայտնել է, որ ապրիլի 13-ից ի վեր Սուդանում տեղի ունեցած բախումների ընթացքում մահացել է 97 մարդ, վիրավորվել՝ 942-ը:

Armenians have not been affected as a result of the developments in Khartoum, the capital of Sudan. Ani Badalyan, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Armenia, stated this, adding that the Armenian church in Khartoum was not damaged either.
The military actions in Sudan mainly take place in the area of the Khartoum airport, which is almost 2km away from the aforesaid Armenian church.
The spokesperson of the Armenian MFA noted that the latter is constantly in contact with the representatives of the small Armenian community living in Sudan.
The lives of the several Armenian citizens working in Sudan are also not at risk.
Fighting began between the Rapid Support Forces and the regular army of Sudan on April 15. And the Central Committee of Sudanese Doctors reported that 97 people died and 942 others were injured so far as a result of this fighting.