Ազգային ժողովի միջանցքում, այսօր՝ ապրիլի 20-ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չպատասխանեց Factor TV-ի հարցին, թե ինչու է կառավարության զեկույցից հանվել Ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող բաժինը։
Հիշեցնենք, երկու օր առաջ Նիկոլ Փաշինյանը Աժ ամբիոնից ներկայացրել էր Կառավարության 2022 թվականի կարատողականի զեկույցը, որում անդրադարձ չկա Արցախի կարգավիճակին։ Եթե 2021-26 թթ․ ծրագրում Փաշինյանի կառավարությունը գրված էր, որ Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակելու է լինել Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը և շարունակելու է աշխատել Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ, ապա խորհրդարանին ներկայացված փաստաթղթում «Ղարաբաղյան Հիմնախնդիր» ենթագլուխը չկա, արցախյան հիմնախնդիրը ներկայացված է «Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային գործընթաց» ենթագլխում։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в Национальном Собрании 20 апреля в беседе с журналистами не ответил на вопрос, почему из отчета Правительства был удален раздел, посвященный карабахскому конфликту.
Напомним, что два дня назад Пашинян представил отчет Правительства за 2022 год, в котором ничего не сказано о статусе Нагорного Карабаха.
Если в программе Правительства Пашиняна на 2021-2026 годы написано, что Армения и дальше будет гарантом безопасности народа Нагорного Карабаха и продолжит работу в направлении защиты прав народа Нагорного Карабаха, то в представленном в парламент сейчас документе нет раздела «Карабахская проблема», а карабахская проблема представлена в разделе «Армяно-азербайджанский переговорный процесс».