Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Լաչինի միջանցքը պատկանում է Ռուսաստանի Դաշնությանը եւ այնտեղ գտնվում են ռուս խաղաղապահները: Այս մասին Պետրոս Ղազարյանի հետ հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Ադրբեջանի ստորագրությամբ Լաչինի միջանցքը ամբողջովին հանձնվել է ՌԴ-ին եւ այս պահին Լաչինի միջանցքում տեղի ունեցող իրադարձությունների ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է ՌԴ-ն: Իհարկե, կարող են տարբեր մեղադրանքներ, հայտարաություններ լինեն, բայց իրականությունը սա է եւ, բնականաբար, ՌԴ-ն պետք է գործի, որովհետեւ 120 հազար հայեր, որոնք գտնվում են ԼՂ-ում էթնիկ զտման չենթարկվեն, որովհետեւ այս գործողությունների միակ նպատակը ԼՂ-ում էթնիկ զտում կատարելն է, դրա մասին ադրբեջանական հանրությունն է խոսում, որոշակի չափով նաեւ պաշտոնական մակարդակով՝ վերջնագրեր ներկայացնելով ԼՂ-ում ապրող հայերին եւ ՌԴ-ն պետք է գործի»,-ասաց նա:
ԱԽ քարտուղարի խոսքով՝ եթե բանակցությունների միջոցով խնդիրը չի լուծվում, ՌԴ-ն պետք է քայլեր ձեռնարկի:

According to the announcement of November 9, the Lachin corridor belongs to the Russian Federation, and Russian peacekeepers are stationed there. Armen Grigoryan, Secretary of the RA Security Council, said in a conversation with Petros Ghazaryan.
"According to the statement of November 9, signed by Azerbaijan, the Lachin corridor has been entirely handed over to the Russian Federation, and at the moment, the Russian Federation bears full responsibility for the events taking place in the Lachin corridor.
Of course, there can be different accusations and statements, but this is reality and, of course, the Russian Federation must act because the 120 thousand Armenians living in Nagorno-Karabakh will not be subjected to ethnic cleansing because the only purpose of these actions is ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh, the Azerbaijani public is talking about it, to a certain extent at an official level too, by giving ultimatums to Armenians living in Nagorno-Karabakh, and the Russian Federation must act," he said.
According to the Secretary of the Security Council, if the problem is not resolved through negotiations, Russia must take steps.