Վրաստանին ԵՄ-ի անդամի թեկնածուի կարգավիճակ չեն տվել այն պատճառով, որ հանրապետության ղեկավարությունը հրաժարվել է միանալ ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցներին։ Այս մասին երկուշաբթի լրագրողներին ասել է կառավարող «Վրացական երազանք – Դեմոկրատական Վրաստան» կուսակցության գլխավոր քարտուղար, Թբիլիսիի քաղաքապետ Կախա Քալաձեն։
«Թեկնածուի կարգավիճակ չտալը քաղաքական որոշում էր, եւ հասարակությունը շատ լավ հասկացավ, թե ինչու այդպես եղավ։ Վրաստանի իշխանությունը նրանց համար խնդիր է ստեղծում, որովհետեւ չի միանում պատժամիջոցներին, պատերազմ չի սկսում, երկրում «երկրորդ ճակատ» չի բացում»,- ասել է նա։
Թբիլիսիի քաղաքապետն ավելացրել է, որ իշխանություններն աշխատում են 12 հանձնարարականների կատարման ուղղությամբ, որոնք հանձնվել են Վրաստանին թեկնածուի կարգավիճակ ստանալու համար։ «Մեր իշխանությունը պատրաստ է մանրակրկիտ կատարել եւ անել ամեն բան, որպեսզի երկիրը ստանա թեկնածուի կարգավիճակ։ Թե ինչ որոշում կընդունվի՝ դա արդեն մեզանից կախված չէ։ Եթե տրամադրեն [թեկնածուի կարգավիճակ], կուրախանանք։ Եթե չտրամադրեն, դա էլ խնդիր չէ»,- ասել է նա։
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին 2022թ. փետրվարի 25-ին հայտարարել էր, որ չի ծրագրում պատժամիջոցներ մտցնել Ռուսաստանի դեմ՝ դա բացատրելով ազգային շահերով։ 2022թ. մարտի սկզբին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հետ էր կանչել դեսպանին Թբիլիսիից՝ պատժամիջոցների հարցում վրացական իշխանությունների «ոչ բարոյական դիրքորոշման» պատճառով։

Georgia was not given the status of a candidate for EU membership because the country’s leadership did not join the sanctions against Russia. General secretary of the ruling Georgian Dream-Democratic Georgia party, mayor of capital Tbilisi Kakha Kaladze told reporters about this on Monday.
"Not giving candidate status was a political decision, and the [Georgian] public understood very well why it happened. The authorities of Georgia create a problem for them because they do not join the sanctions [on Russia], do not start a war, do not open a ‘second front’ in the country,” Kaladze said.
The mayor of Tbilisi added that the Georgian authorities were working towards the implementation of 12 recommendations which were given to Georgia to get an EU candidate status.
"Our authorities are ready to thoroughly perform and do everything so that the country gets the status of a candidate. It does not depend on us what decision will be taken. If they grant [candidate status], we will be happy. If they don't provide [it], that's not a problem either," Kaladze said.
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili had announced on February 25, 2022 that he does not plan to impose sanctions on Russia because of Georgian national interests. In early March 2022, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy had recalled the Ukrainian ambassador to Georgia due to the "immoral position" of the Georgian authorities regarding sanctions.