Անցած տարվա դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման հետևանքով ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակով պայմանավորված՝ շարունակվել է խաթարված մնալ բիզնեսի բնականոն գործունեությունը՝ կապված հումքի, նյութերի, ապրանքների ներկրման, արտադրանքի արտահանման, ենթակառուցվածքների խափանումների և մի շարք այլ խնդիրների հետ, ինչն իր հերթին բացասական ազդեցություն է թողել 2023 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում բյուջեի եկամուտների հավաքագրման ցուցանիշի վրա։
Այդ մասին հայտնել են Արցախի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեից:
Նախնական տվյալներով՝ 2023 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում Արցախի Հանրապետության պետական բյուջե է մուտքագրվել 9 միլիարդ 462,7 մլն դրամ հարկային եկամուտներ և տուրքեր, ինչը պլանավորված 13,000 մլն դրամ ցուցանիշի նկատմամբ կազմել է 72,8 տոկոս կամ պակաս 3 մլրդ 537,3 մլն դրամով:
Հավաքագրված եկամուտները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ թերակատարվել են 23,9 տոկոսով կամ պակաս է հավաքագրվել 2,978.9 մլն դրամ:

Since December 12, 2022, due to the blockade of the Republic of Artsakh caused by Azerbaijan, the usual business activities related to raw materials, import and export of products, infrastructure failures, and a number of other issues continue to be disrupted, which in turn had its negative impact on the indicator of January-April of 2023 budget income collecting. State Revenue Committee of the Republic of Artsakh reports.
In particular, according to the preliminary data, in January-April of 2023  9,462.7 million drams of tax revenues and duties were entered into State Revenue Committee of the Artsakh Republic, which was 72.8 percent to the planned 13,000 million drams or less by 3,537.3 million drams.
Compared to the same period of last year, the collected revenues were underperformed by 23.9 percent or 2,978.9 million drams were collected less.