Անցած տարվա դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման հետևանքով ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակով պայմանավորված՝ շարունակվել է խաթարված մնալ բիզնեսի բնականոն գործունեությունը՝ կապված հումքի, նյութերի, ապրանքների ներկրման, արտադրանքի արտահանման, ենթակառուցվածքների խափանումների և մի շարք այլ խնդիրների հետ, ինչն իր հերթին բացասական ազդեցություն է թողել 2023 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում բյուջեի եկամուտների հավաքագրման ցուցանիշի վրա։
Այդ մասին հայտնել են Արցախի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեից:
Նախնական տվյալներով՝ 2023 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում Արցախի Հանրապետության պետական բյուջե է մուտքագրվել 9 միլիարդ 462,7 մլն դրամ հարկային եկամուտներ և տուրքեր, ինչը պլանավորված 13,000 մլն դրամ ցուցանիշի նկատմամբ կազմել է 72,8 տոկոս կամ պակաս 3 մլրդ 537,3 մլն դրամով:
Հավաքագրված եկամուտները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ թերակատարվել են 23,9 տոկոսով կամ պակաս է հավաքագրվել 2,978.9 մլն դրամ:

С 12 декабря 2022 года из-за блокады Республики Арцах со стороны Азербайджана продолжает нарушаться обычная деловая деятельность, связанная с сырьем, импортом и экспортом продукции, сбоями в инфраструктуре и рядом других вопросов, что в свою очередь негативно сказалось на показателе собираемости доходов бюджета за январь-апрель 2023 года. Об этом говорится в заявлении Комитета государственных доходов республики.
«В частности, по предварительным данным, в январе-апреле 2023 года в Комитет Государственных Доходов Республики Арцах поступило 9,462.7 млн драмов налоговых поступлений и сборов, что составляет 72.8 процента от запланированных 13,000 млн драмов или меньше на 3,537.3 млн  драмов.
По сравнению с тем же периодом прошлого года собрано меньше доходов на 23.9 процента или на 2,978.9 млн драмов меньше», - отмечается в сообщении.