ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջեյք Սալիվանը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնն ընդունում է Իսրայելի «գործողությունների ազատության» իրավունքը, եթե Իրանը փորձի միջուկային զենք ունենալ։
Նրա խոսքով՝ ամերիկյան կողմը հստակ հայտարարել է Իրանին հարցի վերաբերյալ իր դիրքորոշման մասին։ Սալիվանը հիշեցրել է, թե ինչպես է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը քանիցս նախազգուշացրել, որ այս հայտարարությունն ամրապնդելու գործողությունների կդիմի, այդ թվում ի հաշիվ Իսրայելի գործողությունների ազատությունն ընդունելու։
Սալիվանը նշել է, որ Միացյալ Նահանգները կշարունակի փոխգործակցել Իրանի հետ այն հարցում, որը վերաբերում է նրա միջուկային ծրագրին։ Նա նաեւ ողբերգական սխալ է անվանել Իրանի դուրս գալը Գործողությունների համատեղ եւ համապարփակ ծրագրից (ԳՀՀԾ)։
Ավելի վաղ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը հայտարարել էր, որ Իրանը բավականաչափ քանակությամբ ուրան է կուտակել՝ հինգ միջուկային ռումբ արտադրելու համար։

Помощник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан заявил, что Вашингтон признает право Израиля на «свободу действий» в случае, если Иран попытается завладеть ядерным оружием.
По его словам, американская сторона четко заявила Ирану о своей позиции по данному вопросу. Салливан напомнил, как президент США Джо Байден неоднократно предупреждал, что предпримет действия для подкрепления этого заявления, в том числе за счет признания свободы действия Израиля.
При этом Салливан отметил, что Соединенные Штаты продолжат взаимодействовать с иранским государством в том, что касается его ядерной программы. Он также назвал трагической ошибкой выход Ирана из Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД).
Ранее руководитель Министерства обороны Израиля Йоав Галант заявил, что Иран накопил достаточное количество урана для производства пяти ядерных бомб.