Ապրիլի 28-ին Թեհրանի ՀՄՄ «Րաֆֆի» համալիրի «Մասիս» սրահում տեղի ունեցավ Հայոց Ցեղասպանության 108-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում: Միջոցառմանը ներկա էին Թեհրանի ազգային իշխանության, ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանության, Հայ Մշակութային Հասարակական Ֆորումի և Ս․ Մարիամ Աստվածածին Բարեգործական կենտրոնի վարչության, եկեղեցական խորհրդի, մի շարք հայկական միությունների ներկայացուցիչներ և հոծ բազմություն։ Տեղեկանում ենք Իրանում ՀՀ դեսպանությունից։
Միջոցառումը հագեցած էր ասմունքով, երգով, պարով և երաժշտական գեղեցիկ կատարումներով: Ելույթ ունեցան Միության «Մեղեդի» երգչախումբը, «Գարուն» պարախումբը և «Պարիսպ» նվագախումբը»:

On April 28, an event dedicated to the 108th anniversary of the memory of the victims of the Armenian Genocide was held in the Masis hall of the Raffi Armenian Sport and Cultural Complex in Tehran.
The event was attended by representatives of National Authorities, the RA Embassy in Iran, the Armenian Cultural and Public Forum and representatives of the board of St. Mary Charity Center, the Church Council, various Armenian associations and a large number of people. This was reported by the Armenian embassy in Iran.
The event was filled with poetry readings, songs, dances, and beautiful musical performances by various choirs, dance and music groups.