Ադրբեջանը հայկական կողմին կոչ է անում բարի կամք դրսեւորել եւ ավելի մեծ ջանքեր գործադրել կարգավորման բանակցությունների շրջանակներում բոլոր հարթություններում: Այս մասին այսօր Վիլնյուսում իր լիտվացի գործընկեր Գաբրիելյուս Լանդսբերգիսի հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը, հաղորդում է Day.Az-ը։
«Ես մանրամասն տեղեկություններ եմ ներկայացրել մեր տարածաշրջանում հետկոնֆլիկտային իրավիճակի, տարածաշրջանային խաղաղության օրակարգի առաջմղմանն ուղղված Ադրբեջանի ջանքերի, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ բանակցությունների վերջին փուլի մասին»,-ասել է նա։
Նա նշել է, որ չնայած մասնակի դինամիկային՝ կարգավորման բոլոր երեք հարթություններում, այն է՝ խաղաղ պայմանագրի նախագծի նախապատրաստման հարցում, որը կորոշի երկկողմ հարաբերությունների հիմքը, պետական սահմանի դելիմիտացիայի եւ տրանսպորտային ու կոմունիկացիոն կապերի վերականգնման հարցում ձեռք բերված առաջընթացը դեռեւս չի արդարացրել սպասելիքները:

Azerbaijan calls on the Armenian side to show good will and make greater efforts within the framework of settlement negotiations in all dimensions. Azerbaijani foreign minister Jeyhun Bayramov said this during a press briefing with his Lithuanian counterpart Gabrielius Landsbergis Monday in Vilnius, Day.Az reports.
"I presented detailed information about the post-conflict situation in our region, Azerbaijan's efforts to advance the regional peace agenda, including the last phase of negotiations on the draft peace agreement with Armenia in the United States," said the Azerbaijani FM.
He argued that despite the partial dynamics in all three aspects of the settlement—that is, in the preparation of the draft peace agreement which will determine the basis of bilateral relations—, the progress achieved in the delimitation of the state border and the restoration of transport and communication links has not met expectations yet.