Ադրբեջանի ռազմական ոստիկանությունում հայ գերիներին դաժան ծեծի են ենթարկել: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 12-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Համեմատական իրավունքի կենտրոնի ղեկավար, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը՝ ներկայացնելով նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանի հետ համատեղ ստեղծած նոր հատուկ զեկույցը։
«Դրանք զուգակցվել են սննդից, քնից զրկելու միջոցով ու նաև ենթարկել են եղանակային պայմանների ազդեցությանը՝ պատճառելով հավելյալ տառապանք, օրինակ՝ հատկապես ցուրտ եղանակին արհեստականորեն այնպիսի պայմանների մեջ են դրել, որ սառելու հետևանքով հավելյալ տառապանք պատճառեն»,- ասաց նա։
Սահակյանի խոսքով՝ այս քաղաքականությունը շարունակվել է հատուկ ծառայությունների հսկողության ներքո ու ավելի ինտենսիվ անմարդկային վերաբերմունք ցուցաբերվել է պահման վայրերում, որտեղ հենց ազգային ինքնասիրությունը վիրավորելու ճանապարհով ընդգծել են ադրբեջանցիների գերակայությունը հայկական էթնիկ խմբի նկատմամբ։
Նա շեշտեց, որ ադրբեջանական կողմը նաև շարունակում է 2020 թվականի պատերազմից հետո իրենց հսկողության ներքո գտնվող անձանց ընտանիքների հանդեպ հավելյալ տառապանք պատճառող նպատակաուղղված գործողությունները։
Սիրանուշ Սահակյանի խոսքով, գերիների նկատմամբ վատ վերաբերմունքին ներգրավվում են նաև քաղաքացիական անձինք, բուժաշխատողներ. «Ռազմական կամ քաղաքացիան բժիշկները, որոնք առնչվում էին զինծառայողներին, բռնություն էին կիրառում։ Վերջին միջադեպերով ունեցել ենք բազմաթիվ վկայություններ, որ ռազմագերիներին հանձնել են քաղաքացիական անձանց։ Օրինակ՝ դեպի Բաքու տեղափոխվելիս կանգ են առել մի գյուղում, որտեղ արդեն հավաքված են եղել քաղաքացիական անձինք ու ռազմագերուն, մեքենայից գլորելով, ցած են նետել նրանց առջև, որոնք բռնություն ու ծեծ են կիրառել»,- մանրամասնեց Սիրանուշ Սահակյանը։
Նա նշեց, թե բժիշկները ռազմագերիներին բուժօգնության տրամադրման կադրեր են բեմականացրել, որ ցույց տան միջազգային կառույցներին, թե մարդասիրական իրավունքը չի խախտվել։

Armenian detainees were severely beaten at the military police of Azerbaijan. Attorney Siranush Sahakyan, the Armenian prisoners of war’s (POWs) representative at the European Court of Human Rights, told this to a press conference Friday, presenting the new special report prepared jointly with Arman Tatoyan, the former ombudsman of Armenia.
"They were compounded by deprivation of food, sleep, and they [i.e., the Armenian detainees in the Azerbaijani capital Baku] were exposed also to impact of weather conditions, causing additional suffering. For example, especially in cold weather, they were artificially placed in such conditions as to cause additional suffering due to freezing," she said.
According to Sahakyan, this Azerbaijani policy was continued under the supervision of special services, and more intense inhumane treatment was shown in the places of detention, where the “superiority” of Azerbaijanis over the Armenian ethnic group was emphasized by insulting the national self-esteem.
She added that the Azerbaijani side continues targeted actions that cause additional suffering to the families of Armenians who are under their custody after the 2020 war.
As per Sahakyan, Azerbaijani civilians and medical workers are also engaged in the bad treatment of Armenian detainees.
"Military or civilian doctors who dealt with servicemen were using violence. In recent incidents, we have had many testimonies that the [Armenian] prisoners of war were handed over to [Azerbaijani] civilians," explained Sahakyan.
She noted that Azerbaijani doctors staged footage of providing medical aid to Armenian POWs to show international organizations that humanitarian rights were not violated by Azerbaijan.