Փաշինյանի հայտարարությունն Արցախը հանձնելու մասին անսպասելի չէր, համենայն դեպս, մեզ համար։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԱԺ պատգամավոր, ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը՝ մեկնաբանելով վարչապետի հայտարարությունը Արցախով հանդերձ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին։
«Փաշինյանը փաստացի արդեն հրապարակել է Արցախի հանձնման ճանապարհային քարտեզը եւ ժամանակացույցը։ Ինձ թվում է, մայիսի 25-ին Մոսկվայում հանդես կգան նոր եռակողմ հայտարարությամբ, հետո Քիշնեւում կշարունակվի, հետո Բրյուսելում կփորձի պայմանավորվել կապիտուլյացիայի նոր դրույթների մասին։ Հոկտեմբերին հանդիպման մասին արդեն հայտարարված է։ Կփորձեն պատրաստել, իսկ հետո վավերացնել կապիտուլյացիայի մասին համաձայնագիրը։ Այսինքն, ըստ էության, հայ ժողովուրդը, բոլոր քաղաքական ուժերը եւ տեղի ունեցածով մտահոգ քաղաքացիներն ունեն 5 ամիս, որպեսզի կանխեն երկրի հանձնման գործընթացը»,- արձանագրել է Սաղաթելյանը։
Հարցին, թե ինչ է պատրաստվում անել ընդդիմությունը, չէ՞ որ միայն հայտարարություններով գործին չես օգնի, Սաղաթելյանը պատասխանել է, որ ոչ ոք չի պատրաստվում սահմանափակվել հայտարարություններով։ «Մենք այն քաղաքական ուժն ենք, որը հայտարարություններից բացի վերջին 3 տարիներին նախաձեռնել է կոնկրետ գործողություններ։ Եվ նորից հայտարարում եմ. մենք չենք պատրաստվում հաշտվել այս իրավիճակի հետ, մենք պայքարելու ենք մինչեւ վերջին շունչը։ Իսկ բոլոր հայտարարությունները, թե ընդդիմությունը հեռացել է պայքարից, հավաստիացնում եմ, այդպես չէ։ Այն, ինչ մենք արել ենք այն օրերին, անցած տարի, հետաձգել է պրոցեսը։ Եթե մենք դա չանեինք, պրոցեսն արդեն ավարտված կլիներ։ Հիմա մեր խնդիրն այն է, որպեսզի նոր ուժերով Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում ձեւավորենք համաժողովրդական դիմադրություն, պատրաստենք հասարակությանը քաղաքացիական անհնազանդության լայնամասշտաբ գործողությունների եւ պայքարի դուրս գանք։ Ընդդիմության գլխավոր խնդիրը սա է»,- ասել է քաղաքական գործիչը։
Ե՞րբ։ «ՀՅԴ-ն ունի իր պատկերացումները թե՛ փողոցային պայքարի, թե՛ գալիք գործողությունների մասին։ Մենք դրանք կքննարկենք գործընկերների հետ, կպարզենք նախորդ գործողությունների բացթողումները։ Ընդդիմությունը պետք է հստակ ձեւավորի իր քայլերն ու շարունակի պայքարը։ Մինչ այդ, կարծում եմ, առաջիկա օրերին Հայաստանում եւ Արցախում պետք է լինեն բողոքի ակցիաներ, դիմադրության օջախներ, որպեսզի ցույց տանք Փաշինյանի ոչ լեգիտիմությունը եւ նրա ստրոագրության ոչ լեգիտիմությունը։ Նիկոլ Փաշինյանն իրավունք չունի եւ ժողովրդական մանդատ՝ հանձնելու Արցախն ու Հայաստանը։ Ակնհայտ է, որ խոսքը միայն Արցախի մասին չէ։ Հայաստանի պետականությունը դրվում է լուրջ կասկածի տակ։ ՀՀ բոլոր քաղաքացիները, որոնք մինչ այժմ կասկածում էին, հավատում, երեկվա հայտարարությունից հետո պետք է կասկածները մի կողմ դնեն։
Մենք կանենք հնարավոր ամեն բան, որպեսզի իշխանությունները սա չմարսեն։ Խոսում եմ ՀՅԴ-ի անունից, բայց համոզված եմ, որ քաղաքական դաշտում շատ են ուժերը, որոնք կներառվեն պրոցեսում։ ՀՅԴ-ն պատրաստ է համագործակցել ցանկացած կարգավիճակով՝ թե՛ որպես առաջ տանող ուժ, թե՛ որպես շարքային զինվոր։ Այս իշխանությունների դեմ ցանկացած գործողություն լեգիտիմ է, որովհետեւ նրանք լեգիտիմ չեն։ Լինի դա անհնազանդություն, թե ապստամբություն։ Իշխանությունները մեզ այլընտրանք չեն թողնում։ Կամ հանձնվել, կամ պայքարել։ Իսկ Հայրենիքի համար պայքարում արդարացված են բոլոր միջոցները»,- ընդգծել է Սաղաթելյանը։

Pashinyan's statement about handing over Artsakh was not unexpected, at least for us. Opposition MP Ishkhan Saghatelyan told this to reporters Tuesday, commenting on Armenian PM Nikol Pashinyan's statement Monday about the recognition of the territorial integrity of Azerbaijan—along with Artsakh (Nagorno-Karabakh).
"Pashinyan has in fact already publicized the roadmap and schedule for the handover of Artsakh. It seems to me that on May 25 they will come up with a new tripartite statement in Moscow, then it will continue in Chisinau, then in Brussels he will attempt to agree on new terms of capitulation. The meeting in October has already been announced. They will attempt to prepare and then ratify the capitulation agreement. That is, essentially, the Armenian people, all political forces, and citizens concerned about what happened have five months to prevent the process of handing over the country," Saghatelyan said.
To the question of what the Armenian opposition is going to do, as just making statements is not enough, Saghatelyan responded that no one was going to limit themselves to statements.
"We are not going to reconcile with this situation, we will fight until our last breath. And all statements that the opposition has left the struggle, I assure that’s not so. What we did in those days, last year, delayed the process. If we didn't do that, the process would have already ended. Now our task is to form a popular resistance in Armenia, Artsakh and the [Armenian] diaspora with new forces, prepare the society for large-scale actions of civil disobedience and fight; this is the main task of the opposition," the latter’s lawmaker said.
"(...) Nikol Pashinyan has no right and people’s mandate to hand over Artsakh and Armenia. It is obvious that it is not only about Artsakh. Armenia's statehood is being seriously questioned. All Armenian citizens, who were doubting, believing until now, should put their doubts aside after yesterday's announcement," Saghatelyan emphasized.
"Any action against these authorities is legitimate because they are not legitimate. Be it disobedience or rebellion. The authorities leave us no alternative. Either surrender or fight. And in the fight for the homeland, all measures are justified," said the opposition MP.