Հոլանդական սպառողների Consumentenbond ասոցիացիան և Stichting Bescherming Privacybelangen հիմնադրամը Google-ի դեմ գաղտնիության խախտման հսկայածավալ դատական հայց են պատրաստում, հայտնում է NL Times-ը:
Օգտատերերը պահանջում են, որ Google-ը դադարեցնի հետևել, հավաքել և վաճառել տվյալներ՝ առանց իրենց համաձայնության: Նրանք նաև պահանջում են փոխհատուցում՝ Նիդեռլանդներում գտնվող ընկերության բոլոր օգտագործողների համար։ Եթե ընկերությունը չկարողանա դա անել, ասոցիացիան մտադիր է դատական հայց ներկայացնել:
«Google-ը տվյալների մշակման աշխարհում գերիշխող ընկերությունն է: Այն հավաքում և մշակում է հսկայական քանակությամբ անձնական տվյալներ իր ապրանքների և ծառայությունների միջոցով.. .Google-ը տեղեկատվություն է հավաքում այնպես, որ օգտատերերի համար հնարավոր չէ իրական համաձայնություն տալ դրան»,- հայտնել են Consumentenbond-ից:
Ըստ ասոցիացիայի՝ Google-ը հավաքագրված տվյալները կիսում է այլ կողմերի հետ, այդ թվում՝ Եվրոպայից դուրս, ինչը հակասում է գաղտնիության պահպանման եվրոպական օրենքներին և «հոլանդացի սպառողներին ենթարկում օտարերկրյա իշխանությունների կողմից հսկողության վտանգի»:
«Ըստ օրենքի՝ դրա համար սպառողները պետք է ֆինանսական փոխհատուցում ստանան։ Սա միակ միջոցն է այս ընկերություններին հասկացնելու, որ նրանք պետք է պահպանեն կանոնները», - ասում է Consumentenbond-ի տնօրեն Սանդրա Մոլենարը:

Голландская ассоциация потребителей Consumentenbond и фонд Stichting Bescherming Privacybelangen готовят массовый иск против компании Google за нарушение конфиденциальности, сообщает NL Times.
Пользователи требуют, чтобы Google прекратил отслеживание, сбор и продажу данных без их согласия. Также они требуют компенсацию для всех пользователей компании в Нидерландах. Если же компания этого не сделает, ассоциация намерена подать иск в суд.
«Google - доминирующая в мире компания по обработке данных. Она собирает и обрабатывает огромные объемы персональных данных с помощью своих продуктов и услуг... Google собирает информацию таким образом, что реальное согласие на это пользователей невозможно», - заявили в Consumentenbond.
По данным ассоциации, Google передает собранные данные другим сторонам, в том числе за пределами Европы, что противоречит европейским законам о конфиденциальности «и подвергает голландских потребителей риску слежки со стороны иностранных властей».
«По закону потребители должны получить за это финансовую компенсацию. Это единственный способ дать понять этим компаниям, что они должны соблюдать правила», - заявила директор Consumentenbond Сандра Моленар.