Մայիսի 23-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, տեղի ունեցավ Գերագույն Հոգևոր Խորհրդի ժողով, որին մասնակցեցին նաև Մայր Աթոռի վանաբնակ եպիսկոպոսները։ Ժողովի ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանի և Արցախի առջև ծառացած մարտահրավերները, ինչպես և անդրադարձ եղավ հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացի առնչությամբ օրերս կատարված հայտարարություններին։ Այս մասին հայտնում են Մայր Աթոռի տեղեկատվական կենտրոնից:
Գերագույն Հոգևոր Խորհուրդը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Հայաստանի ու Արցախի ազատ ու անկախ կյանքի տեսլականը վերջին երեք ու կես տասնամյակների ընթացքում իրականություն է դարձել աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի հերոսական պայքարի, զոհողությունների ու հանձնառությունների շնորհիվ։ Հայրենյաց պաշտպան մեր նահատակ զավակների սխրանքն ու լուսավառ օրինակը ամուր են պահել մեր ժողովրդի ոգին՝ դիմակայելու ամեն նեղության, շարունակելու հայրենի հողի վրա իր պատմական ներկայությունը։
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ողբերգական հետևանքները մեր հայրենիքը կանգնեցրեցին անվտանգային նոր մարտահրավերների, գոյաբանական սպառնալիքի առջև, սակայն նույնիսկ այդ բարդ իրավիճակում չնվազեց մեր ժողովրդի և ազգային հաստատությունների նախանձախնդրությունը՝ շարունակելու պաշտպանել Հայաստանի ու Արցախի արդար իրավունքները։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մայիսի 22-ի ասուլիսի ընթացքում հնչած հայտարարությունները բացահայտեցին հանրությանը մատուցվող խաղաղության օրակարգի իրական բովանդակությունը, որով ակնհայտ են դառնում Արցախի հետագա ճակատագրի և Հայաստանի սահմանամերձ որոշակի տարածքների առնչությամբ ՀՀ բանակցային գործընթացում իշխանությունների որդեգրած վտանգավոր ու մերժելի դիրքորոշումները։
Գերագույն Հոգևոր Խորհուրդը դատապարտելի և անընդունելի է նկատում խաղաղության պատրվակով «հիմնավորվող» միակողմանի զիջումները։ Ձեռնարկվող անհեռատես քայլերով, Արցախի Հանրապետությունը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելով՝ Հայաստանի իշխանությունները Արցախի մեր քույրերին ու եղբայրներին անխուսափելիորեն կկանգնեցնեն նոր ցեղասպանության և հայրենազրկման առջև։ Մեր զավակների արյան գնով ու մաքառումով կերտված Արցախի անկախությունը, Հայաստանի տարածքները ենթակա չեն սակարկությունների։ Հայրենիքը ամենքինս է, և հայրենիքին առնչվող նման որոշումները պետք է կայացվեն ՀՀ Սահմանադրության հիմնարար դրույթներին և օրենսդրությանը համահունչ և ոչ՝ առանձին քաղաքական խմբերի ու խմբավորումների հայեցողությամբ։
Հորդորում ենք իշխանություններին՝ հրաժարվել պարտվողական մտայնությունից և դրանից բխող կործանարար քայլերից, համազգային մարտահրավերների հաղթահարման համար գտնել խելամիտ ու արժանապատիվ լուծումներ։ Մեր կոչն ենք ուղղում համայն մեր ժողովրդին, ազգային կառույցներին օրհասական այս պահին ողջախոհությամբ սթափ գնահատելու ստեղծված բարդ կացությունը և աննահանջ ու միաբան մնալու մեր համազգային շահերի, Արցախի ինքնորոշման իրացված իրավունքի հետապնդման գործում։ Այս հարցում անհրաժեշտ ենք նկատում մեր ժողովրդի վճռական կամարտահայտությունը։
Խաղաղություն մեր հայրենիքին, ապահով ու անվտանգ կյանք համայն մեր ժողովրդին ի Հայաստան, յԱրցախ և ի սփյուռս»։

В Первопрестольном Святом Эчмиадзине 23 мая под председательством Католикоса Всех армян Гарегина II состоялось заседание Высшего духовного совета, в котором также приняли участие епископы Первопрестольного Святого Эчмиадзина. В ходе встречи были обсуждены вызовы, стоящие перед Арменией и Арцахом, а также прозвучавшие на днях заявления относительно армяно-азербайджанского переговорного процесса. Об этом сообщает информационный центр Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Высший духовный совет выступил с заявлением, которое представляем ниже:
«Видение свободной и независимой жизни Армении и Арцаха стало реальностью за последние три с половиной десятилетия благодаря героической борьбе, жертвам и обязательствам наших людей во всем мире. Мужество и яркий пример наших сынов-мучеников, защитивших Родину, укрепили дух нашего народа, чтобы противостоять любым невзгодам, продолжать свое историческое присутствие на родной земле.
Трагические последствия 44-дневной Арцахской войны поставили нашу Родину перед новыми вызовами безопасности, онтологической угрозой, но даже в этой сложной ситуации не становится меньше рвение нашего народа и национальных институтов продолжать защищать справедливые права Армении и Арцаха.
Заявления премьер-министра РА Никола Пашиняна, сделанные в ходе пресс-конференции 22 мая, раскрыли истинное содержание представленной общественности мирной повестки дня, с которой связаны опасные и неприемлемые позиции, занятые властями в переговорном процессе Армении относительно дальнейшей судьбы Арцаха и некоторых приграничных районов Армении.
Высший духовный совет считает предосудительными и неприемлемыми односторонние уступки, «оправданные» под предлогом мира. Предпринятыми недальновидными шагами, признав Республику Арцах частью Азербайджана, армянские власти неизбежно столкнут наших братьев и сестер в Арцахе с новым геноцидом и депатриацией.
Независимость Арцаха, территории Армении, построенные ценой крови и жертв наших детей, торгу не подлежат. Родина принадлежит каждому, и такие решения, связанные с родиной, должны приниматься в соответствии с основными положениями Конституции и законодательства РА, а не по усмотрению отдельных политических групп и группировок.
Мы призываем власти отказаться от пораженческого мышления и вытекающих из него деструктивных шагов, найти разумные и достойные решения для преодоления национальных вызовов. Мы обращаемся ко всему нашему народу и национальным структурам трезво оценить создавшуюся в этот судьбоносный момент сложную ситуацию и оставаться стойкими и сплоченными в преследовании наших национальных интересов, реализованного права Арцаха на самоопределение. В этом вопросе мы видим необходимым решительное выражение нашего народа.