«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Չնայած Նիկոլ Փաշինյանը նախօրեին բացահայտ խոստովանեց, որ Արցախը ճանաչում է Ադրբեջանի կազմում, սակայն Արցախում դեռ կան նիկոլահպատակներ, որոնք ծառայություններ են մատուցում Արցախը հանձնողին։
Նախօրեի ուշ գիշերը Արցախի խորհրդարանի հրավիրած արտահերթ նիստը, որի ընթացքում համատեղ հայտարարություն ընդունվեց, Արցախի Հանրային հեռուստաընկերության կայքում տեղադրվել է մոնտաժված՝ դուրս են թողնվել Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին կոշտ քննադատություններ հնչեցրած պատգամավորների ելույթները։
Խոսքն «Ազատ հայրենիք» իշխանական ֆրակցիայի պատգամավոր Աշոտ Դանիելյանի մասին է, ով իր ելույթում «կապիտուլյանտ» բնորոշումը տվեց, ընդ որում՝ մի քանի անգամ։
Մյուսն «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանի ելույթն է, որտեղ նա հայտարարեց, թե դեռ ապրիլի 14-ին է ասել ու հիմա էլ կրկնում է՝ «ով Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչի, պետական դավաճան է»։

Hraparak daily of Armenia writes: Although [PM] Nikol Pashinyan openly admitted the other day that he recognizes Artsakh [(Nagorno-Karabakh)] as a part of Azerbaijan, there are still Nikol subjects in Artsakh who provide services to those who surrender Artsakh.
The special session called by the Artsakh parliament late the night before, during which a joint statement was adopted, was posted edited on the website of the Artsakh Public Television Company, leaving out the speeches of the [Artsakh] MPs who made harsh criticisms of Nikol Pashinyan.
It is about Ashot Danielyan, an MP of the "Free Motherland" ruling faction, who gave the description "capitulator"—moreover, several times—in his speech.
The other is the speech of Metakse Hakobyan, an MP of the opposition "Justice" faction, in which she stated that she said back on April 14 and is repeating now: "Whoever recognizes Artsakh as part of Azerbaijan is a state traitor."