Եվրահանձնաժողովը ԵՄ երկրներին կոչ է արել պատրաստ լինել Ռուսաստանից գազի մատակարարումների ամբողջական դադարեցմանը։
«Գազի պահպանման թիրախային ցուցանիշները սահմանվել են 90 տոկոսի մակարդակում հաջորդ ձմռան համար, եւ ԵՄ-ն պետք է ի վիճակի լինի կատարել այդ խնդիրը նույնիսկ ռուսական գազի ծավալների իսպառ բացակայության դեպքում՝ պայմանով, որ ԵՄ անդամ պետությունները համագործակցեն մատակարարումների ոլորտում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ռուսական գազի ներմուծումը եվրոպական երկրներ 2022 թվականին նվազել է ավելի քան 50 տոկոսով՝ հասնելով մոտ 80 միլիարդ խորանարդ մետրի։ Մատակարարումները դադարեցվել են հիմնական երթուղով ՝ «Հյուսիսային հոսք»-ով եւ «Յամալ Եվրոպա»-ով։ Այժմ ռուսական գազատարը Եվրոպա է մատակարարվում Ուկրաինայի գազատրանսպորտային համակարգի մուտքի երկու կետերից մեկով եւ Թուրքիայի տարածքով, ուր այն հասնում է «Թուրքական հոսք»-ով եւ «Կապույտ հոսք»-ով։

Еврокомиссия в новых рекомендация призывает страны Евросоюза быть готовыми к полному прекращению поставок российского газа, следует из рекомендаций комиссии.
«Целевые показатели хранения газа установлены на уровне 90% на следующую зиму, и ЕС должен быть в состоянии выполнить эту задачу даже в случае полного отсутствия объемов российского газа при условии, что государства-члены ЕС будут сотрудничать в области поставок», - говорится в сообщении.
Импорт российского газа в европейские страны в 2022 году снизился более чем на 50% , примерно до 80 миллиардов кубометров. Поставки прекратились по основному маршруту – магистрали «Северный поток» – и балансирующему – «Ямал – Европе», а также втрое сократились по украинскому маршруту. Сейчас российский трубопроводный газ поставляется в Европу через одну из двух точек входа в газотранспортную систему Украины и через Турцию, куда он приходит по «Турецкому потоку» и «Голубому потоку».