ՀՀ զինված ուժերը ադրբեջանցիների դեմ իրանական անօդաչուներ չեն կիրառել։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 24-ին, ԱԺ նիստում կառավարության անդամների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին։
Նա, մասնավորապես, հիշեցրեց, որ օրեր առաջ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հերքել է ադրբեջանական կողմի համապատասխան հրապարակումները։
Նախարարը դա անվանեց Սու-30 ՍՄ-ի հետ կապված ապատեղեկատվության շարունակություն։ Դրանք, իբր, փոխանցվել են մեկ այլ երկրի։
«Սոթքում էսկալացիայի առաջին օրը ադրբեջանական կողմը ապատեղեկատվություն է տարածել իրանական արտադրության անօդաչուների կիրառման վերաբերյալ։ Սակայն հաջորդ օրը նա հերքեց ինքն իրեն՝ հայտարարելով, որ ադրբեջանական տարածքում հայկական արտադրության անօդաչուների բեկորներ են հայտնաբերվել։ Արդեն մեկ օր անց այդ անօդաչուները «ֆրանսիական» դարձան։ Հաղորդվում էր, որ դրանք օգտագործվում են ֆրանսիացի հրահանգիչների կողմից: Ես կրկին պաշտոնապես հայտարարում եմ՝ սա Բաքվի հերթական ապատեղեկատվությունն է։ Դրա վառ ապացույցն են Բաքվում օտարերկրյա ռազմական կցորդի ցուցադրած բեկորները»,-ասաց Պապիկյանը։

Вооруженные силы Армении не применяли иранских дронов против азербайджанцев. Об этом на заседании Национального Собрания во время встречи с членами Правительства заявил 24 мая министр обороны республики Сурен Папикян, отвечая на вопросы депутатов.
Он, в частности, напомнил: несколько дней назад Министерство обороны Армении официально опровергало соответствующие публикации азербайджанской стороны.
Министр назвал это продолжением дезинформации, связанной с Су-30 СМ. Они, якобы, были переданы другой стране.
«В первый день эскалации у Сотка азербайджанская сторона распространила дезинформацию о применении беспилотников иранского производства. Однако на следующий день она опровергла саму себя, заявив, что на азербайджанской территории обнаружены обломки БПЛА армянского производства. Уже через день эти беспилотники стали «французскими». Сообщалось, будто они используются французскими инструкторами. Я вновь официально заявляю: это – очередная дезинформация Баку. Ярким тому доказательством являются показанные иностранным военным атташе в Баку обломки и осколки», – сказал глава оборонного ведомства.