Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները հինգշաբթի Մինսկում կքննարկեն կոալիցիոն փոխգործակցության հարցերը։ Այս մասին տեղեկացրել է ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զեյնետդինովը, հաղորդել է «Ինտերֆաքսը»։
«Նիստի մասնակիցները կքննարկեն ռազմական անվտանգության մարտահրավերները եւ սպառնալիքները ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հավաքական անվտանգության շրջաններում, ինչպես նաեւ ճգնաժամային արձագանքման համակարգի կատարելագործման հարցերը»,- տեղեկացրել է մամուլի քարտուղարը։
Նրա խոսքով՝ նիստի ընթացքում նախատեսվում է դիտարկել այն փաստաթղթերը, որոնք վերաբերում են ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի եւ միջոցների ձեւավորմանն ու կառավարման մարմինների համատեղ պատրաստմանը, ռազմատեխնիկական համագործակցությանը եւ այլն։
Նիստին, որը տեղի կունենա Բելառուսի պաշտպանության նախարար Վիկտոր Խրենինի նախագահությամբ, կմասնակցեն ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանղալի Տասմագամբետովը եւ ՀԱՊԿ միավորված շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովը։

Главы оборонных ведомств стран Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) обсудят в Минске в четверг вопросы коалиционного взаимодействия. Об этом сообщил пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов, сообщает «Интерфакс».
«Участники заседания обсудят вызовы и угрозы военной безопасности в регионах коллективной безопасности государств-членов ОДКБ, а также вопросы совершенствования системы кризисного реагирования», - сообщил пресс-секретарь.
По его словам, в ходе заседания планируется рассмотреть документы, касающиеся совместной подготовки органов управления и формирований сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ, военно-технического сотрудничества и другие.
В заседании, которое пройдет под председательством министра обороны Беларуси Виктора Хренина, примут участие генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов и начальник объединенного штаба ОДКБ Анатолий Сидоров.